The effect of cement and natural sand replacements by waste glass powder on the compressive strength of concrete
Atık cam tozu ile çimento ve doğal kum ikamelerinin beton basınç dayanımına etkisi
- Tez No: 887286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ALTUĞ SÖYLEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Atık malzemelerin artan hacmi önemli bir çevre sorunu olarak ortaya çıkmıştır. Bir endüstrinin atık malzemelerinin başka bir endüstride hammadde olarak kullanılması çevresel etkiyi azaltmak için uygun bir strateji olabilir. Bu strateji aynı zamanda maliyeti, enerji tüketimini ve kirliliği azaltmanın da etkili bir yolu olabilir. Atık malzemelerin betona dahil edilmesi başarıyla uygulanmıştır ve atık cam, agrega veya çimento yerine kullanılan malzemeler arasındadır. Potansiyeline rağmen, atık camın betonda uygulanması nispeten yenidir ve etkilerini iyice anlamak için daha fazla araştırma yapılmasını gerektirmektedir. Toz halindeki atık cam, zengin silika içeriğinden dolayı çimento ikame malzemesi olarak iyi bir potansiyele sahiptir. Ek olarak, ince agrega ikamesi olarak da kullanılabilir. Bu tez, atık cam tozunun (WGP) hem çimento hem de agrega yerine kullanılarak betonun basınç dayanımı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Deneyler, WGP kullanılarak üç farklı çimento değiştirme oranı (%0, %10 ve %15) ve dört farklı doğal kum değiştirme oranı (%0, %25, %50 ve %75) ile yürütülmüştür. Sonuçlar, önceki çalışmalarla desteklendiği üzere, WGP'nin Portland çimentosuna kıyasla daha düşük çimentolama verimliliğine atfedilen %10 ve %15 çimento değiştirme oranlarında basınç dayanımında bir düşüş olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada cam tozunun agrega ikamesi olarak kullanıldığı durumlarda dayanım artışını sağladığı görüldü. Cam tozunun çimento ikamesi olarak kullanıldığı durumlarda görülen dayanım kaybının, kum ikamesi yoluyla kısmi olarak geri kazanıldığı tespit edildi. 3 farklı su/çimento oranına sahip betonlarda yapılan çalışmalarda en ideal sonuçların 0.45 su/çimento oranına sahip betonlarda %75 kum ikamesi durumunda olduğu tespit edildi. Bu ideal oran 0.55 su/çimento oranına sahip betonlarda çeşitli iken, 0.65 su/çimento oranına sahip betonlarda %25 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The increasing volume of waste materials has emerged as a major environmental problem. Using waste materials from one industry as raw materials in another industry can be a viable strategy to reduce environmental impact. This strategy can also be an effective way to reduce costs, energy consumption, and pollution. The incorporation of waste materials into concrete has been successfully implemented, and waste glass is among the materials used as a substitute for aggregate or cement. Despite its potential, the application of waste glass in concrete is relatively new and requires further research to thoroughly understand its effects. Powdered waste glass has good potential as a cement substitute material due to its rich silica content. In addition, it can also be used as a substitute for fine aggregate. This thesis investigates the effect of waste glass powder (WGP) on the compressive strength of concrete by using it as a substitute for both cement and aggregate. Experiments were conducted with three different cement replacement rates (0%, 10% and 15%) and four different natural sand replacement rates (0%, 25%, 50% and 75%) using WGP. The results showed a decrease in compressive strength at 10% and 15% cement replacement rates, which was attributed to lower cementing efficiency of WGP compared to Portland cement, as supported by previous studies. In this study, it was observed that the use of glass powder as a substitute for aggregate contributes to an increase in strength. It was found that the strength loss observed when glass powder is used as a cement substitute can be partially regained through substitution with sand. Experiments conducted on concrete with three distinct water/cement ratios revealed that the most favorable results were obtained with concrete having a 0.45-w/c ratio and 75% sand substitution. This optimal ratio varied for the 0.55-w/c ratio, where it was determined to be various, and for concrete with a 0.65-w/c ratio, it was determined to be 25%.