Investigating geotechnical properties of soils using ground granulated blast furnace slag, fly ash, and lignosulfonates
Granüle yüksek fırın cürufu, uçucu kül ve lignosülfonatlar kullanarak toprakların jeoteknık özellıklerının araştırılması
- Tez No: 582692
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir zemin iyileştirme uygulaması yapıldıktan sonra zemin iyileştirme seviyesini ölçmek için bir takım yollar vardır, ancak stabilizasyon en sık kullanılandır.“Toprak stabilizasyonu”terimi, inşaat veya mühendislik amaçlı doğal bir toprağın değişimini tanımlar. Stabilizasyon, çoğu zaman atık malzemeleri dahil ederek toprakları daha güçlü hale getirme amacına sahip olacaktır. Geleneksel kimyasal stabilizatörler, hızlı kireç ve çimento yenilenebilir olmadığından, üretimleri büyük miktarda enerji tüketimini gerektirdiğinden, önemli miktarda sera gazı salgıladığından ve elde edilen stabilize edilmiş toprakların kırılganlığının yapıları etkileyebileceğinden, mühendislik yapımında hazır kabul görememektedir ' istikrar. Bu çalışma, toprak özelliklerini araştırmak için Öğütülmüş Granül Yüksek Fırın Cürufu (S), Uçucu kül (FA) ve lignosülfonatın (LS) birleşik, ikili ve üçlü karışımlarının kullanılmasının etkisini göstermektedir. Bunun için değişen bağlayıcı içerikli toprak tiplerine bağlı olarak iki karışım grubu tasarlanmıştır. Katki maddeler, toprağın 1 ve 2 ye degişik oranlarda % 0,% 6,% 8 ve% 10'da kullanılmıştır. Sonuçlar, farklı değişim şekilleri arasında, katkı maddelerin % 8'ini içeren toprakların en iyi Kaliforniya Dayanım testi, Serbest basınç dayanımı, atterberg sınırları ve 28 gün geçirgenlik katsayısı sonuçlarını gösterdiğini göstermektedir. Üçlü bağlayıcı malzemeleri içeren dengeleyici topraklar, ikili ve birleşik değiştirmelerden daha iyi sonuçlar verdi.
Özet (Çeviri)
A number of ways exist to measure the level of soil improvement after administering a ground improvement application, but stabilisation is the one most frequently used. The term“soil stabilisation”describes the changing of a natural soil for construction or engineering purposes. Stabilisation will often have the purpose of making soils stronger by incorporating waste materials. Traditional chemical stabilisers, though, may not find ready acceptance in engineering construction because quicklime and cement are not renewable, their production involves consumption of large amounts of energy, they release considerable volumes of greenhouse gases and the brittleness of the resulting stabilised soils can affect structures' stability. This study presents the effect of using unary, binary and ternary blends of Ground Granulated Blast Furnace Slag (S), Fly Ash (FA) and Lignosulfonate (LS) as the stabilizer to investigate soil properties. For this, two soil mixture groups were designed depending on soil types with changing binder contents. disposal materials were used in partial substitution of soil1 and soils2 at 0%, 6%, 8%, and 10% by weight. The results show that among different way of replacements, soils containing 8% of disposal materials exhibited the best results of California Bearing Ratio (CBR), Unconfined Compressive Strength (UCS), atterberg limits, and permeability coefficient at 28 days. The stabilizer soils containing ternary binder materials (S, FA, and LS) gave better results than binary then unary replacements.