Sağlıklı tabaklarla büyüyen çocuklar masa oyunu ve pratik uygulamalarının beslenme davranışı üzerine etkisi
The effect of children growing up with healthy plates board game and practical applications on nutritional behavior
  1. Tez No: 887301
  2. Yazar: FATMANUR KARAKERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ELMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Sağlıklı Tabaklarla Büyüyen Çocuklar masa oyunu ve pratik uygulamalarının 8-10 yaş grubu çocukların beslenme davranışı üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kontrol gruplu ön test son test modeline dayalı olup bir devlet okulunda eğitim gören ve çalışmaya katılmak için gönüllü olan sınıflardan seçilen 8-10 yaş grubu toplam 108 öğrenciyle 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde yürütülmüştür. Müdahale Grubu (n:58)'na, Sağlıklı Tabaklarla Büyüyen Çocuklar masa oyunu ve pratik uygulamarıyla bir beslenme eğitimi verilmiştir; Kontrol Grubu (n:50)'na herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Çalışmanın öncesinde ve sonrasında Akdeniz Diyet Kalitesi Ölçeği (KIDMED), Beslenme Davranış Ölçeği (BDÖ), Beslenme Tutum Ölçeği (BTÖ) kullanılarak öğrencilerin sağlıklı beslenmeye yönelik tutum ve davranışları değerlendirilmiştir ve antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve vücut yağ oranı) alınmıştır. Bulgular: Çalışmanın sonunda müdahale grubunun son test vücut ağırlığı değerleri kontrol grubuna göre daha düşük saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effects of the Children Growing Up with Healthy Plates board game and practical applications on the nutritional behavior of children aged 8-10. Materials and Methods: This study is based on the pre-test post- test model with a control group and was conducted in the 2023-2024 academic year with a total of 108 students in the 8-10 age group, who were educated in a public school and selected from the classes who volunteered to participate in the study. The Intervention Group (n:58) was given nutrition training with the Children Growing Up with Healthy Plates board game and practical applications; No intervention was made to the Control Group (n:50). Before and after the study, students' attitudes and behaviors towards healthy nutrition were evaluated using the Mediterranean Diet Quality Scale (KIDMED), Nutrition Behavior Scale (NBS), Nutrition Attitude Scale (NAS), and anthropometric measurements (height, body weight and body fat ratio) were taken. Results: At the end of the study, the post-test body weight values of the intervention group were found to be lower than the control group (p0.05).