Geleneksel ve robot yardımlı kalp damar cerrahisi uygulanan hastaların ameliyat sonrası ağrı ve semptomlarının karşılaştırılması
Comparison of postoperative pain and symptoms of patients undergoing traditional and robot-assisted cardiovascular surgery
  1. Tez No: 887314
  2. Yazar: MELTEM ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, geleneksel ve robot yardımlı kalp damar cerrahisi uygulanan hastaların ameliyat sonrası ağrı ve kardiyak semptomları açısından fark olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı tipte olup Mart 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında İstanbul ilinde bir hastanede yürütüldü. Çalışmada geleneksel cerrahi yöntemiyle ameliyat olan 37 ve robot yardımlı cerrahi yöntemiyle ameliyat olan 35 hasta dahil edilip veriler Yoğun Bakım Ağrı Gözlem Ölçeği, Sayısal Ağrı Derecelendirme Ölçeği ve Kardiyak Semptom Ölçeği kullanılarak toplandı. Bulgular: Katılımcıların tanımlayıcı özellikleri incelendiğinde %40,3'ünün (n=29) kadın, %59,7'sinin (n=43) erkek olduğu, yaşlarının 19 ile 84 arasında değiştiği ve yaş ortalamasının 53,11±15,68 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the difference in postoperative pain and cardiac symptoms between patients who underwent conventional and robotic-assisted cardiovascular surgery. Materials and Methods: This research is of descriptive type and was conducted in a hospital in Istanbul between March 2023 and January 2024. In the study, 37 patients who underwent traditional surgery and 35 patients who underwent robot-assisted surgery were included, and data were collected using the Intensive Care Pain Observation Scale, Numerical Pain Rating Scale and Cardiac Symptom Scale. Results: When the descriptive characteristics of the participants were examined, it was determined that 40.3% (n=29) were women and 59.7% (n=43) were men, their ages ranged from 19 to 84, and the average age was 53.11±15.68.