Biyoseramik bağlamında sanatsal uygulamalar
Artistic applications in the context of bioceramics
  1. Tez No: 887326
  2. Yazar: BÜŞRA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. PINAR ÇALIŞKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Seramiğin kullanım alanlarından olan biyoseramik vücutta zarar gören, işlevini yitiren organların onarılması ya da yerini alması amacı ile tasarlanan seramiklerdir. Sert iskelet dokularında, yük taşıyan bölgelerde ve dental alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Mısır' da insanları mumyalamadan önce eksik organları var ise tamamlamak için farklı malzemelerden uygulanan göz, burun, parmak ve diş gibi protezler, ilk örnekler olarak değerlendirilebilmektedir. Daha sonra teknolojinin ilerlemesi ile kullanılan biyomalzemelerde çeşitlilik meydana gelmiştir. İlerleyen teknoloji tıp alanını etkilediği kadar sanatı da etkilemiştir. Bu durumda farklı disiplinlerin bir araya gelmesi kaçınılmaz olmuştur. Biyoloji, teknoloji, tıp gibi bilime dayalı alanlar, sanat ile etkileşimde bulunmuştur. Bu etkileşim, çağdaş sanat içerisinde biyosanat olarak ortaya çıkmaktadır. Biyosanat bilim, teknoloji ve sanatı bir araya getirmiştir. Bu etkileşim sanata yeni çıkış yolları sunmaktadır. Özellikle günümüzde yabancı ve yerli sanatçılar tarafından birçok sanat eseri üretilmiştir. Biyoseramiğin kavram olarak seramik sanatı ile ilişkilendirilmesi ve uygulamalar bir noktada biyosanata değinmektedir.
Özet (Çeviri)
Bioceramics, which are a subset of ceramics, are designed for the repair or replacement of damaged or malfunctioning organs in the body. They are frequently used in hard skeletal tissues, load-bearing areas, and the dental field. The artificial eyes, noses, fingers, and teeth found in Egyptian mummies are early examples of prosthetics. With advancements in technology, there has been an increase in the variety of biomaterials used. Advancements in technology have influenced not only the field of medicine but also the arts. This convergence of different disciplines has become inevitable. Fields based on science, such as biology, technology, and medicine, have interacted with art. This interaction has manifested within contemporary art as bio-art. Bio-art integrates science, technology, and art, providing new avenues for artistic expression. Numerous artworks have been created by both foreign and local artists in this genre. The concept of bioceramics, when related to ceramic art and its applications, intersects with the realm of bio-art.