Ağırlık kaldırma egzersizleri yapan kişilerin sosyodemografik değişkenlere göre öfke ifade tarzlarının incelenmesi
Examination of anger expression styles of weight lifting exercisers according to sociodemographic variables
  1. Tez No: 887327
  2. Yazar: NECATİ FERHAT KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU OLCAY KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Spor, Psychiatry, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma ağırlık kaldırma egzersizleri yapan kişilerin sosyodemografik değişkenlere göre öfke ifade tarzlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Kesitsel araştırma deseni bu araştırmada kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Ankara'daki 6 farklı spor salonundan seçilen toplam 225 katılımcıdan oluşmuştur. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini belirlemek amacıyla hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu' ile birlikte, sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarını değerlendirmek için 'Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Normal dağılım gösteren veri setlerinde, iki farklı bağımsız değişkenin ölçek alt boyutları arasındaki farklılıkları incelemek için Bağımsız-Tek Örneklem T Testi kullanılmıştır. Farklılıkların kaynaklarına bakmak için ise Tukey testi kullanılmıştır. Verilerin sonuçları p0,05). Steroid, psikiyatrik ilaç ve sigara kullanımının ve ekonomik durumun dışa yönelik öfke üzerinde etkileri olduğu görülmüştür. Yalnızca sigara kullanımının içe yönelik öfke üzerindeki etkisi bulunmuştur. Eğitim durumunun ise öfke kontrolü üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Streoid kullanımı, psikiyatrik ilaç kullanımı ve ekonomik durumun ise sürekli öfke alt boyutunda etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the anger expression styles of people doing weight lifting exercises according to sociodemographic variables. Cross-sectional research design was used in this research. The sample of the research consisted of a total of 225 participants selected from 6 different gyms in Ankara. Along with the 'Personal Information Form' prepared to determine the sociodemographic characteristics of the participants, the 'Trait Anger and Anger Expression Style Scale' was used to evaluate trait anger and anger expression styles. It was determined that the data obtained showed a normal distribution. In normally distributed data sets, the Independent-One Sample T Test was used to examine the differences between the scale sub-dimensions of two different independent variables. Tukey test was used to look at the sources of differences. The results of the data were interpreted according to the significance value of p0.05). It has been observed that the use of steroids, psychiatric drugs, cigarettes and economic status have effects on external anger. Only the effect of smoking on internal anger was found. Educational status was found to be effective on anger management. It has been determined that steroid use, psychiatric medication use and economic status have effects on the trait anger subscale.