Sporcularda sirkadiyen ritmin aerobik ve anaerobik performans üzerine etkisi
Effect of si̇rkadyen rhythm on aerobic and anaerobic performance in athletes
  1. Tez No: 887333
  2. Yazar: CİHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmanın amacı, günün farklı saatlerinde yapılan egzersizin etkisini araştırmak ve arasındaki uyum sürecine bakılmıştır. Araştırma Bayburt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören erkek öğrenciler üzerinde 15 sabah egzersiz grubu (SEG), 15 akşam egzersiz grubu (AEG) 15 kontrol grubu (KG) olmak üzere toplamda 45 katılımcı gönüllü katılımı ile yapılmıştır. Çalışmaya gönüllü katılan 45 erkek sporcu (Yaş: 20,93±0,37 yıl; Vücut Ağırlığı: 71,28±0,98 kg; Boy Uzunlukları: 1,77±0,015 cm) katıldı. Katılımcılar 45 gün boyunca aerobik ve anaerobik kapasite gelişimine yönelik devir antrenmanı yapmışlarıdır. Antrenmanlar (pazartesi, çarşamba ve cuma) olarak belirlenmiştir. Katılımcılar antrenmana başlamadan önce ön test, 15 gün sonra ara test ve 45 günün sonunda son test alınmıştır. Antrenmanlara başlamadan öncesinde antrenmanların arasında ve sonunda Cooper testi, Dikey sıçrama, T-testi, Vücut sıcaklığı, Kan basıncı, Kalp atım hızları (KAH) alınmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Demografik verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel testler (Ortalama, Minimum, Maksimum, Standart Sapma) uygulanmıştır. Verilerin normallik dağılımları shapiro wilk testi ile sınanmıştır. İlişkili gruplarda normal dağılım gösteren değişkenler arasındaki farklar, tek yönlü anova, normal dağılmayan değişkenler ise wilcoxon sıralı işaret ile belirlenmiştir. İlişkisiz gruplarda normal dağılım gösteren değişkenler farklar tekrarlı ölçümler anova ile normal dağılmayan değişkenler ise Kruskal Wallis H testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of exercise at different times of the day and to look at the adaptation process between them. The research was conducted on male students studying at Bayburt University Faculty of Sports Sciences with the voluntary participation of 45 participants in total, including 15 morning exercise group (SEG), 15 evening exercise group (AEG) and 15 control group (CG). Forty-five male athletes (Age: 20.93±0.37; Body Weight: 71.28±0.98; Height: 1.77±0.015) participated in the study. Participants performed circuit training for 45 days to develop aerobic and anaerobic capacity. The workouts were determined as (Monday, Wednesday and Friday). Participants took a pre-test before starting the training, a mid-test after 15 days and a post-test at the end of 45 days. Cooper test, Vertical jump, T-test, Body temperature, Blood pressure, Heart rate (HR), Body temperature, Blood pressure, Heart rate (HR) were taken before starting the training, between and at the end of the training. The data obtained in the study were analyzed using IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 24.0 program. Descriptive statistical tests (Mean, Minimum, Maximum, Standard Deviation) were applied in the evaluation of demographic data. Normality distribution of the data was tested with shapiro wilk test. Differences between normally distributed variables in related groups were determined by one-way anova and non-normally distributed variables were determined by Wilcoxon ranked sign. In unrelated groups, differences between normally distributed variables were determined by repeated measures anova and non-normally distributed variables were determined by Kruskal Wallis H test.