Reducing pre-production lead time and cost through value stream mapping and the cut-to-box system: A footwear industry study
Değer akış haritalama ve kesimden paketleme sistemi ile ön üretim temin süresinin ve maliyetinin azaltılması: Bir ayakkabı endüstrisinde çalışma
- Tez No: 887332
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu yüksek lisans tezi, değer akış haritalama (DAH) ve yenilikçi cut-to-box sisteminin ayakkabı üretiminin üretim öncesi aşamalarında verimliliği nasıl artırabileceğini ve maliyetleri nasıl düşürebileceğini derinlemesine araştırmaktadır. İstanbul, Türkiye'deki bir ayakkabı şirketinde yürütülen bu kapsamlı çalışma, üretim öncesi zorlukları incelemekte ve DAH kullanarak süreçleri optimize etmektedir. DAH, israfı belirleyip ortadan kaldırarak yalın muhasebe ilkeleriyle uyumlu bir şekilde ön üretimin toplam maliyetini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Yalın muhasebe, doğru, zamanında ve anlaşılabilir finansal bilgiler sağlayarak yalın üretimi desteklemeye odaklanır. Bu, şirketlerin daha iyi kararlar almasına ve sürekli süreç iyileştirme yoluyla kârlılığı artırmasına olanak tanır. Araştırmanın temel amacı, ön üretim operasyonlarının karmaşıklığını ele almak ve mevcut süreçleri optimize etmek için kapsamlı bir değer akışı haritalama sistemi uygulamaktır. Bu sistem, mevcut süreçleri ayrıntılı bir şekilde analiz ederek, israfı ve verimsizlikleri belirleyip ortadan kaldırmayı hedefler. Eş zamanlı olarak, hücresel üretime dayalı Cut-to-Box sistemi, depo düzenine yenilik getirerek operasyonları etkin bir şekilde düzene sokmaktadır. Bu iki yöntemin bir arada kullanılması, şirketin verimliliğini artırmakta ve maliyetleri düşürmektedir. DAH ve Cut-to-Box sistemlerinin entegrasyonu, ayakkabı üretim sürecinde israfı ve verimsizlikleri ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda, mevcut süreçlerin ayrıntılı bir analizi yapılmış ve DAH ile optimize edilmiştir. DAH, üretim sürecinin her aşamasında israfı belirleyip ortadan kaldırarak, süreçleri daha verimli hale getirmektedir. Cut-to-Box sistemi ise depo düzeninde yapılan yenilikler ve hücresel üretim prensipleri ile entegre edilmiştir. Bu sistem, depo içindeki malzeme akışını optimize ederek, üretim sürecindeki bekleme sürelerini ve malzeme taşıma mesafelerini azaltmaktadır. Çalışmanın bulguları oldukça etkileyicidir. Teslim süresi 21,43 günden 16,79 güne düşerek %21'lik bir iyileşme sağlanmıştır. Bu, müşteri memnuniyetini artırmakta ve pazar rekabetinde avantaj sağlamaktadır. Değişim, transfer ve bekleme sürelerinde önemli düşüşler gözlenmiştir. İş gücü optimizasyonu sonucunda, üretim öncesi personel sayısı 27'den 21'e düşmüştür. Bu, iş gücü maliyetlerini azaltmakta ve çalışan verimliliğini artırmaktadır. Üretim öncesi aylık toplam kilometre 6 km'den 0,55 km'ye düşerek %91'lik bir azalma kaydedilmiştir. Bu, depo içindeki malzeme taşıma sürelerini ve maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Maliyet düşüşleri de çalışmanın önemli bir bulgusudur. Birim başına ortalama maliyet 41 ABD dolarından 32 ABD dolarına düşerek %21 oranında azalmıştır. Malzeme maliyetleri aylık 2.400 ABD dolarından 2.123 ABD dolarına düşürülmüş, dönüşüm maliyetleri ise aylık 5.800 ABD dolarından 4.364 ABD dolarına düşmüştür. Bu maliyet düşüşleri, şirketin kârlılığını artırmakta ve rekabet gücünü yükseltmektedir. Bu iyileştirmeler sonucunda, değer akışı kârı aylık 300 ABD dolarından 2.013 ABD dolarına önemli ölçüde artmıştır. Üretken olmayanların oranı %30'dan %4'e düşerken, mevcut kapasite artmıştır -%7 ile %14 arasında değişmektedir. Bu, üretim süreçlerinin daha verimli ve etkili bir şekilde yönetilmesine olanak tanımaktadır. Bu araştırma, sürekli analiz ve optimizasyonun önemini vurgulayarak, operasyonel mükemmellik ve kârlılık hedefleyen kuruluşlar için değerli içgörüler sunmaktadır. Ayakkabı sektöründe üretim öncesi operasyonların verimliliğini ve kârlılığını artırmada DAH ve Cut-to-Box sisteminin faydalarını bütünsel bir yaklaşımla ele almaktadır. Bu çalışma, yalın muhasebe ölçütlerini entegre ederek, operasyonel mükemmellik ve kârlılığın bütünsel bir görünümünü sunmaktadır. DAH ve Cut-to-Box sisteminin hem verimliliği hem de kârlılığı artırmadaki faydaları, detaylı analizler ve uygulamalarla desteklenmektedir. Bu yöntemler, ayakkabı üretim sürecinde israfı ve verimsizlikleri azaltarak, şirketin rekabet gücünü artırmakta ve sürdürülebilir büyümeyi desteklemektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, ayakkabı üretiminde verimlilik ve kârlılığı artırmanın yollarını araştırmakta ve DAH ile Cut-to-Box sistemlerinin entegrasyonunun bu hedeflere ulaşmada etkili olduğunu göstermektedir. Bu, diğer üretim sektörleri için de uygulanabilir yöntemler sunarak, genel üretim verimliliğinin ve kârlılığın artırılmasına katkı sağlamaktadır. Bu araştırma, yalın üretim ve muhasebe prensiplerinin etkin bir şekilde uygulanmasıyla elde edilebilecek potansiyel faydaları açıkça ortaya koymaktadır. Bu nedenle, işletmelerin operasyonel süreçlerini sürekli olarak analiz etmeleri ve optimize etmeleri, uzun vadeli başarı ve sürdürülebilirlik için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis explores how Value Stream Mapping (VSM) and the innovative Cut-to-Box system can enhance efficiency and reduce costs in the pre-production stages of footwear manufacturing. Conducted at a Footwear Company in Istanbul, Turkey, the study examines pre-production challenges and optimizes processes using VSM. By identifying and eliminating waste, VSM helps reduce the overall cost of pre-production, aligning with lean accounting principles. Lean accounting focuses on supporting lean manufacturing by providing accurate, timely, and understandable financial information. This helps companies to make better decisions through continuous process improvement. To address the complexities of pre-production operations, the study implements a comprehensive value stream mapping system, optimizing existing processes. Simultaneously, the Cut-to-Box system, based on cellular manufacturing, introduces innovation to warehouse layout, effectively streamlining operations. Key findings include a reduction in lead time from 21.43 days to 16.79 days (21% improvement) and significant decreases in changeover, transfer, and waiting times. Workforce optimization reduced pre-production personnel from 27 to 21. The total monthly mileage dropped from 6 km to 0.55 km, marking a 91% reduction. The study also highlights substantial cost reductions, a key aspect of lean accounting. The average cost per unit decreased by 21%, from $ 41 to $ 32. Material costs were reduced from $ 2,400 to $ 2,123 per month, and conversion costs dropped from $ 5,800 to $ 4,364 monthly. Consequently, the value stream profit increased markedly from $ 300 to $ 2,013 per month. The non-productive rate reduced from 30% to 4%, while available capacity improved from -7% to 14%. This research underscores the importance of continuous analysis and optimization in pre-production, offering valuable insights for organizations aiming for operational excellence and profitability in the footwear industry. By integrating lean accounting metrics, this study provides a holistic view of the benefits of VSM and the Cut-to-Box system in enhancing both efficiency and profitability.