COVİD-19 tanılı hastalarda pektoral kas hacminin ve koroner arter kalsiyum skorunun prognostik önemi
Prognostic importance of pectoral muscle volume and coronary artery calcium score in patients diagnosed with COVİD-19
  1. Tez No: 887386
  2. Yazar: ÇAĞRI ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: COVİD-19 tanılı hastalarda pektoral kas hacminin ve Koroner Arter Kalsium (KAK) skorunun Bilgisayarlı Tomografi (BT) kullanılarak tespit edilmesi, elde edilen verilerin total mortalite, entübasyon ve yoğun bakım yatışı ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif tasarımlı çalışmamıza Ocak 2020-Nisan 2022 tarihleri arasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde COVİD-19 tanısı ile takip edilen ve hastane sisteminde mevcut Toraks BT görüntüleri olan 219 hasta dahil edildi. Hasta dosyaları retrospektif taranarak; yaş, cinsiyet, total mortalite, entübasyon durumu ve yoğun bakım yatış durumları kaydedildi. Kayıtlı olan BT görüntüleri incelendi, pektoral kas hacmi (cm2) ve total KAK skoru hesaplandı. Bulgular: Hastaların %58'i (n=127) erkek, %42'si (n=92) kadın, ortalama yaş 55,91±19,34 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the pectoral muscle volume and Coronary Artery Calcium (CAC) score in patients diagnosed with COVID-19 using Computed Tomography (CT) and to evaluate the relationship of the obtained data with total mortality, intubation and intensive care admission. Materials and Methods: Our retrospective design study included 219 patients who were followed up with a diagnosis of COVID-19 at Hatay Mustafa Kemal University Faculty of Medicine Hospital between January 2020 and April 2022 and had Thorax CT images available in the hospital system. By scanning patient files retrospectively; Age, gender, total mortality, need for intubation and intensive care admission were recorded. The recorded CT images were examined, pectoral muscle volume (cm2) and total CAC score were calculated. Results: 58% (n=127) of the patients were male, 42% (n=92) were female, and the mean age was 55.91±19.34 years.