Türkiye'de 2001-2024 yılları arasında yayımlanan diskalkuli (matematik öğrenme güçlüğü) konusu ile ilgili tezlere yönelik bir içerik analizi çalışması
A content analysis study for theses on the subject of dyscalculia (mathematics learning disability) published in turkey between 2001-2024
  1. Tez No: 887387
  2. Yazar: BEYZANUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada 2001-2024 yılları arasında Matematik Öğrenme Güçlüğü (Diskalkuli) ile ilgili Türkiye'de yapılan lisansüstü tezlerin eğilimlerini görebilmek amaçlanmıştır. Böylelikle, bu konuda fikir sahibi olmak, araştırma sonuçlarından yararlanmak isteyen okuyuculara toplu bir bilgi sunmak ve de öğrenme güçlüğü yaşayan öğrenciler hakkında farkındalık oluşturulmak istenmiştir. Araştırmanın örneklemini Matematik Öğrenme Güçlüğü (Diskalkuli) ile ilgili Türkiye'de yapılan lisansüstü tezler (19 yüksek lisans, 11 doktora tezi) oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Tezlerin“yayımlanan yıllar, alan, kullanılan yöntem, çalışma grubu/örneklem, veri toplama araçları, verilerin analiz teknikleri, üniversite, anahtar kelime, türü, konuları ve sonuçları”bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Bulgular diskalkuli ile ilgili tezlerin ilk olarak 2015 yılında ve en fazla 2023 yılında yayınlandığı, çoğunluğunu yüksek lisans tezlerinin oluşturduğu, eğitim öğretim dışındaki alanlarda da yazıldığı bu nedenle de çok fazla anahtar kelime kullanıldığı, daha çok nitel araştırma yöntemiyle tasarlandığı, en fazla örneklemi öğrencinin oluşturduğu, veri toplama araçlarında daha çok anket/açık uçlu anket/test/ölçek ve görüşmelerin kullanıldığı, nitel verilerin analizinde daha çok betimsel ve içerik analizinden, nicel verilerin analizinde çeşitli analiz yöntemlerinden yararlanıldığı, en fazla tezin Gazi Üniversitesinde yayınlandığı, tezlerde en çok görüş belirleme başlığı kullanıldığı, öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının diskalkuli kavramına ilişkin farkındalıklarının yetersiz olduğu, öğrencilere uygulanan öğretim yöntem ve stratejilerinde başarı elde edildiği, ailelerin yeterli destek vermediği, sağlık açısından bu öğrencilerin yapısal ve işlevsel farklılıklarının olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Diskalkuli ile çalışacakların belirli sürelerle bir araya gelmelerini sağlayacak etkinliklerin planlanması, konu ile ilgili farkındalık çalışmaların yapılması önerildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to see the trends of the postgraduate theses on Mathematics Learning Disabilities (Dyscalculia) in Turkey between 2001 and 2024. In this way, it was aimed to have an idea about this subject, to provide a collective information to readers who want to benefit from the research results, and to raise awareness about students with learning difficulties. The sample of the study consisted of postgraduate theses (19 master's theses and 11 doctoral dissertations) on Mathematics Learning Disabilities (Dyscalculia) in Turkey. Document analysis method was used as the method of the study. The data were analyzed with descriptive analysis method. It was aimed to examine the theses in terms of“years published, field, method used, study group / sample, data collection tools, data analysis techniques, university, keyword, type, topics and results”. The findings revealed that the theses on dyscalculia were first published in 2015 and the most in 2023, the majority of them were master's theses, they were written in areas other than education, therefore, a lot of keywords were used, they were mostly designed with qualitative research method, most of the samples were students, more questionnaires / open-ended questionnaires / tests / scales and interviews were used in data collection tools, descriptive and content analysis were used to analyze qualitative data, It was concluded that various analysis methods were used in the analysis of quantitative data, most of the theses were published at Gazi University, the title of opinion determination was used the most in the theses, teachers' and prospective teachers' awareness of the concept of dyscalculia was insufficient, success was achieved in teaching methods and strategies applied to students, families did not provide sufficient support, and these students had structural and functional differences in terms of health. It was recommended to plan activities that will enable those who will work with dyscalculia to come together for certain periods of time and to carry out awareness studies on the subject.