Psoriyazlı olgularda kalsipotriyol+tretinoin topikal sağaltımıyla antralin+UVB uygulaması etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of calcipotriol+tretinoin therapy and anthralin+UVB therapy in psoriasis patients
- Tez No: 88740
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran olgular arasında seçilen 20 olguya tretinoin + kalsipotriyol kombine sağaltımı uygulanarak sağaltım etkinliği araştırılmış, kontrol kümesini oluşturan 20 olguya ise UVB + antralin kombine sağaltımı uygulanmıştır. Her iki grubun karşılaştırılması sağaltım öncesinde, sağaltımın 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. ve 8. haftaları sonunda PAŞİ skoru kullanılarak yapılmıştır. Tretinoin + kalsipotriyol kombine sağaltımı uygulanan araştırma grubunda sağaltım öncesi PAŞİ skoru ortalaması 11.0, sağaltımın 1. haftası sonunda 5.1, 2. haftası sonunda 3.0, 3. haftası sonunda 2.3, 4. haftası sonunda 1.8, 5. haftası sonunda 1.6, 6. haftası sonunda 1.3, 7. haftası sonunda 1.1, 8. haftası sonunda 0.9 olarak; UVB + antralin kombine sağaltımı uygulanan kontrol grubunda sağaltım öncesinde 11.1, sağaltımın 1. haftası sonunda 5.0, 2. haftası sonunda 3.4, 3. haftası sonunda 1.7, 4. haftası sonunda 1.3, 5. haftası sonunda 0.9, 6. haftası sonunda 0.6, 7. haftası sonunda 0.4, 8. haftası sonunda 0.3 olarak değerlendirilmiştir. Sağaltımın 1., 2. ve 3. haftasındaki PAŞİ skoru ortalamaları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamakla birlikte, sağaltımın 4 ile 8. haftası arasındaki değerlerin karşılaştırılmasında UVB + antralin sağaltımı lehine saptanılan fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Kombine sağaltımın tercih edildiği psoriyaz olgularında gerek tretinoin gerekse kalsipotriyolün başka sağaltımlarla kombine edilmesinin uygun olabileceği kanısına varılmıştır. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, tretinoin + calcipotriol combined therapy was given to a group of 20 patients. UVB + anthralin combined therapy was administered to another 20 patients, served as controls, which were selected from the outpatients clinic of Dokuz Eylül University, Department of Dermatology. The comparison of the groups were made by using PASI before the treatment and in the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th weeks of treatment. The average PASl scores before treatment and on the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6 th, 7th and 8th weeks of treatment of the group to which tretinoin + calcipotriol combined therapy was administered, were 11.0, 5.1, 3.0, 2.3, 1.8, 1.6, 1.3, 1.1, 0.9 and in the control group, which UVB + anthralin combined therapy was administered were 11.1., 5.0, 3.4, 1.7, 1.3, 0.9, 0.6, 0.4, 0.3, respectively. In the 1st, 2nd and 3rd weeks, there were not any statistically significant differences between the PASI scores of the two groups (p>0.05).