Lokalize plak tipi psoriazis hastalarında 308 nm excimer lamba tedavisi ile topikal kalsipotriol pomad-klobetazol 17 propiyonat pomad dönüşümlü kullanımının etkinliklerinin kıyaslanması
Compared the effectiveness of 308 nm excimer lamb therapy and alternating use of topical calcipotriol ointment-clobetasol 17 propionate ointment in localized plaque type psoriasis patients
  1. Tez No: 426719
  2. Yazar: KADİR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Lokalize plak tipi psoriasiz hastalarında 308 nm excimer lamba tedavisi ile topikal kalsipotriol pomad-klobetazol 17 propiyonat pomad dönüşümlü kullanımının etkinliklerinin kıyaslanması Psoriazis, etyolojisi net olmayan, immün aracılı mekanizmalarla gelişen, kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Lokalize plak tipi psoriazis, sistemik tedavi gerektirmeyen, tedavi zorluğu ve sık rekürrens göstermesi ile hastaların yaşam kalitesinde azalmaya ve psikolojik strese neden olan psoriazis tipidir. Lokalize plak tipi psoriazis tedavisinde ilk tedavi seçeneği topikal ajanlardır. Topikal tedavide sık kullanılan ve başarılı tedavi yanıtı alınan ajanlar kortikosteroidler ve kalsipotrioldur. Topikal tedaviye dirençli olgularda ilk seçenek tedavi yöntemi fototerapidir. Hedefe yönelik fototerapi (mikrofototerapi), tüm vücut fototerapi yöntemleri ile karşılaştırıldığında daha az toksisite ve tedavi seansı ile daha düşük kümülatif UV dozu sağlayan fototerapi sistemidir. Son yıllarda yeni ve daha özelleştirilmiş ışık seçenekleri ortaya çıkmıştır. 308 nm monokromatik excimer ışık (MEI) bunlardan birisidir. Çalışmamızda 45 lokalize plak tipi psoriasiz hastası yer almıştır. Birinci tedavi grubunda sadece excimer lamba tedavisi, ikinci tedavi grubunda topikal tedavi + excimer lamba tedavisi, üçüncü tedavi grubunda sadece topikal tedavisi (klobetazol propiyonat-kalsipotriol kombinasyonu) verilmiş hastalar yer almıştır. Tedavi etkinliklerinin kıyaslanması için tedavi süresince kaydedilen PASİ değişimleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Compared the effectiveness of 308 nm excimer lamb therapy and alternating use of topical calcipotriol ointment-clobetasol 17 propionate ointment in localized plaque type psoriasis patients Psoriasis is a chronic inflammatory immun mediated skin disorder with unknown etiology. Localized plaque type psoriasis which does not require systemic therapy, cause decrease in quality of life and pyscological stress with difficulty of treatment and frequent recurrency. Topikal treatment agents are first-line treatment option for localized plaque type psoriasis. Corticosteroids and calcipotriol which used frequently and received succesful response of topical treatment. Phototherapy is first choice treatment modality in topical treatment-resistant cases. Targeted UV therapy (microphototerapy) is a phototerapy system which results in less toxicity, fewer treatments, and a lower cumulative UV dose when compared with whole-body phototherapy. Several newer, more specialized light options have emerged in recent years. 308 Monochromatic excimer light (MEL) is one of them. Our study included 45 patients with localized plaque type psoriasis. First treatment group included patients with treated only excimer lamb, second treatment group included patients with treated excimer lamb and topical agents, third treatment group included patients treated with topical agents (clobetasol 17 propionate ointment- calcipotriol ointment) Recorded PASI changes are used for compared treatment efficacy.