Toplumsal cinsiyet algısı ve siber zorbalık ilişkisi: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Relationship between gender perception and cyber bullying: A research on university students
- Tez No: 887405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmada ilk olarak toplumsal cinsiyet algısının tanımı, rolleri ve kuramları hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra siber zorbalık tanımı, siber zorbalık ile cinsiyet arasındaki ilişki, siber zorbalık türleri, araçları ve kuramları hakkında açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın amacı, toplumsal cinsiyet algısı ve siber zorbalık arasındaki ilişkiyi üniversite öğrencileri bağlamında incelemektir. Bunun dışında bu değişkenleri demografik faktörlere göre incelemektir. Çalışmanın örneklemini Çukurova Üniversitesi'nde eğitim gören 284 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılardan veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Çalışmada Kişisel Bilgi Formu, Toplumsal cinsiyet algısı ve Siber Zorbalık Ölçeği kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için güvenilirlik analizi, frekans analizi, normallik testi, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Toplumsal cinsiyet algısı ve siber zorbalığın cinsiyet, ikamet edilen yer, sınıf ve kullanım amacına bağlı farklılıklar gösterdiği sonucuna varılmıştır. Toplumsal cinsiyet algısı ile siber zorbalık/mağdur arasında istatiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between gender perception and cyberbullying in the context of university students. Apart from this, it is to examine these variables according to demographic factors. The sample of the study consists of 284 people studying at the University of Cukurova. Data from the participants were collected by survey method. The Personal Information Form, Gender perception and Cyberbullying Scale were used in the study. Reliability analysis, frequency analysis, normality testing, t-testing, one-way variance analysis (ANOVA), correlation and regression analyses were used to analyze the data. It was concluded that the level of gender perception and cyberbullying varies depending on gender, place of residence, class and purpose of use. It has been concluded that there is a meaningful relationship between gender perception and cyberbullying and cyber victimization and that it has effects on cyber bully/victim, which is an independent variable gender perception dependent variable.