Boşluklu kemer gövdeli çelik kirişlerin optimum H/l oranının belirlenmesi
Determination of the optimum H/l ratio of hollow arch-bodied steel bricks
  1. Tez No: 887499
  2. Yazar: MURAD KARİMOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK KÜLTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Depremlerin, yangınların vs gibi zorlu İnşaat hadiselerinin araştırılması sonucu kirişlerde ortaya çıkan hasarlar; fazla malzeme kullanımı kablo, kanal, tesisatların uygunsuz inşası bakımından yeni kiriş tasarımı ve hesaplanmasına gerek duyulmaktadır. Yapılan araştırmada da inşaatta kullanılan standart Hea kirişi daha önce farklı yükseklikte araştırılması olumsuz olan gövdesi boşluklu takviye dayaklı bir kiriş ve kendisiyle aynı yüksekliklerde aynı yük altında yeni, boşluklu kemer gövdeli çelik kiriş analizleri kıyaslanmıştır. Boşluklu kemer gövdeli çelik kirişler, yapısal mühendislikte kullanılan bir tasarım ve yapısal bileşen türüdür. Bu kirişler, genellikle büyük açıklıkların üstesinden gelmek için kullanılır bazen maliyet açısından pek avantajlı olmasada dayanıklılık ve hafiflik avantajı sağlar. Araştırmanın temel amacı yeni kiriş türünün Hea kirişinden daha az ağırlığa sahip olmakla beraberinde en azından aynı yükü taşımasına hesaplanmıştır. Boşluklu kemer gövdeli kirişler, bir kemerin oluşturduğu üst yüzeyle birlikte altta yer alan bir kirişten oluşur. Sunulan kiriş nümunesinde alt başlık sadece dayanaklardan oluşmakla köprü kemer kirişi şeklinde tasarlanmıştır. Kiriş, üst yüzeyin altında boşluklu bir şekilde tasarlanmıştır, bu da yapıya hafiflik sağlar ve mimari açıdan da estetik görünümdedir. Boşluklu kısım, ağırlığı azaltmak ve malzeme maliyetlerini düşürmek için tasarılanarak yapılanmıştır. Kirişler için s235jr çelik malzemesi kullanılmıştır ve tüm analizler ansys yazılım programıyla gerçekleştirilmiştir Analizi yapılan kirişlerin dayanaklarında her iki taraftan yatay ve dikey oluşan tüm yüklere ve momentlere karşı dayanıklılık sağlayan mesnet türü olan ankastre mesnet uygulanmıştır. Bununla birlikte ankastre mesnet her türlü hareketi ve dönmeyi de engellemektedir. Aynı zamanda yeni kiriş için farklı mesnetle de analiz sonuçları paylaşılmıştır. Kirişler 1000-1500 mm uzunluğunda ve her biri için aynı kuvvet (2,1447e + 006 N) uygulanmıştır. Yeni kiriş nümunesi hea kirişi ile kıyasta 460 kq daha hafif olmakla beraber aynı yüke daha iyi dayanıklılık göstermektedir. Yeni kiriş türünün 1500 mm uzunluğundaki analiz sonucunda ise kendisinin 1000 mm ölçümünden az ağır olsa da daha dayanıklı halde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the investigation of difficult construction events such as earthquakes, fires, etc., there is a need for new beam design and calculation in terms of damage to the beams; excess material use, improper construction of cables, ducts, installations. In this research, the standard Hea beam used in the construction was compared with a steel beam with a hollow reinforcing steel beam with a hollow arch body, which had previously been negatively investigated at different heights, and the analyses of a new steel beam with a hollow arch body under the same load at the same heights. Hollow arch steel beams are a type of design and structural component used in structural engineering. These beams are often used to overcome large spans, sometimes not very advantageous in terms of cost, but with the advantage of strength and light weight. The main objective of the research is to calculate a new type of beam that has less weight than the Hea beam but can carry at least the same load. Hollow arch framed beams consist of an upper surface formed by an arch and a beam at the bottom. In the presented beam specimen, the lower cap consists only of abutments and is designed as a bridge arch beam The beam is designed with a cavity under the top surface, which provides lightness to the structure and is architecturally aesthetically pleasing. The hollow part is designed and structured to reduce weight and reduce material costs. For the beams, s235jr steel material was used and all analyses were carried out with ansys software program. In the abutments of the beams analysed, anchored bearing, which is a type of bearing that provides resistance to all horizontal and vertical loads and moments from both sides, was applied. In addition, the anchored bearing prevents all kinds of movement and rotation. At the same time, the results of the analyses with different bearings for the new beam were shared. The beams are 1000-1500 mm long and the same force (2,1447e + 006 N) is applied for each of them. The new beam specimen is 460 kq lighter than the hea beam and shows better resistance to the same load. The analysis of the new beam specimen with a length of 1500 mm shows that it is less heavy than the 1000 mm specimen, but more resistant.