Tarım topraklarından elde edilen bakterilerin mikrobiyal gübre potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of microbial fertilizer potentials of bacteria obtained from agricultural soils
- Tez No: 887500
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCİHAN HACIOĞLU DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, dört farklı toprak örneğinden izole edilen 169 bakteri izolatının Indol asetik asit sentezi (IAA), azot fiksasyonu, fosfat çözünürlüğü, siderofor üretimi, ACC deaminaz, potasyum çözünürlüğü ve biyofilm gibi bitki büyümesini teşvik edici (PGPR) özellikleri belirlenmiştir. İzolatların 145'inin Siderofor ürettiği, 155'inin biyofilm oluşturduğu kalitatif yöntemlerle saptanmıştır. Tüm izolatlar azot içermeyen ortamlarda büyüyebilmiştir. 4T16 ve 1G8 kodlu örnekler en yüksek IAA üretimini gösterirken, 97 izolatın fosfat çözündüğü belirlenmiştir. Potasyum çözme katsayısı ± 1.5 - 3.4 arasında bulunmuştur. En yüksek PGPR özelliklerine sahip 25 izolat için çapraz çizgi testi uygulanmış ve birlikte yaşam durumları gözlenmiş ve moleküler tür tayinleri yapılmıştır. Çimlenme ve saksı denemeleri için seçilen 4 izolatın (IG21, 1T1, 1G7 ve 4T7) Triticum astetivum cv. buğday çeşidi üzerindeki etkisi petri ve saksı denemelerinde test edilmiştir. İn vitroda bakteri uygulamalarının ortalama çimlenme zamanı ve çimlenme hızı üzerinde etkili olduğu; in vivo da ise uygulamaların negatif kontrolden daha iyi sonuç verdiği, ancak incelenen parametreler arasında strainlere bağlı olarak farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Uygulamaların bitki ağırlığı, gövde boyu, kök uzunluğu, bitki kuru ağırlığı ve toplam klorofil miktarı üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, plant growth promoting (PGPR) properties such as Indole acetic acid synthesis (IAA), nitrogen fixation, phosphate solubility, siderophore production, ACC deaminase, potassium solubility and biofilm were determined of 169 bacterial isolates isolated from four different soil samples. It was determined by qualitative methods that 145 of the isolates produced siderophores and 155 of them formed biofilms. All isolates were able to grow in nitrogen-free environments. While samples coded 4T16 and 1G8 showed the highest IAA production, 97 isolates were determined to be phosphate soluble. The potassium dissolution coefficient was found to be between ± 1.5 - 3.4. Cross-line testing was performed for the 25 isolates with the highest PGPR properties, their coexistence was observed, and molecular species determinations were made. The 4 isolates [IG21, 1T1, 1G7 and 4T7] selected for germination and pot experiments were found to be Triticum astetivum cv. In vitro, bacterial applications were effective on average germination time and germination rate; In vivo, it was determined that the treatments gave better results than the negative control, but the parameters examined differed depending on the strains. It was determined that the applications were effective on plant weight, stem length, root length, plant dry weight and total chlorophyll amount.