Visual quality assessment of interior space through colors
İç mekanın renkler aracılığıyla görsel kalite değerlendirilmesi
  1. Tez No: 887578
  2. Yazar: HUDA AWAD SHEHAN SHEHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada rengin iç mekân görsel kalitesi üzerindeki etkilerini incelemek için karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Spesifik olarak, nicel renk baskınlığı analizi ve nitel kullanıcı girişi birleştirilir. Öne çıkan renkleri belirlemek ve çeşitli renkleri için seçilen 100 görüntüden oluşan her bir oturma odası görüntü koleksiyonundaki dağılımlarını değerlendirmek için K-means kümeleme analizi kullanıldı. Aynı zamanda, estetik çekicilik, rahatlık, işlevsellik ve renklerden genel memnuniyet açısından renkler hakkında ne hissettiklerini öğrenmek için 87 kişiye bir değerlendirme yapılır. Renk analizinin sonuçları, tasarım seçimlerini yönlendiren eğilimleri tespit etmek için kullanıcı girdileriyle karşılaştırılır. Çalışma, renk baskınlığı ve uyumunun iç mekanların estetik ve işlevsel dinamikleri üzerindeki etkisine dair incelikli bir anlayış sunarak, mimari ve iç tasarım alanlarındaki tasarım uygulamalarını geliştirmek için değerli bilgiler sağlar.
Özet (Çeviri)
This study uses a mixed-methods approach to examine the effects of color on interior space visual quality. Specifically, quantitative color dominance analysis and qualitative user input are combined. K-means clustering analysis was used to identify prominent colors and evaluate their distribution within each living room image collection, which consisted of 100 images chosen for their varied colors. Concurrently, an assessment is given to 87 individuals to find out how they feel about the colors in terms of aesthetic appeal, comfort, functionality, and overall satisfaction with the colors. The results of the color analysis are compared with user input to detect trends that guide design choices. The study offers a nuanced understanding of the effect of color dominance and harmony on the aesthetic and functional dynamics of interior spaces, providing valuable insights for enhancing design practices in the fields of architecture and interior design.