Uluslararası hukuk açısından Güney Çin Denizi sorunu ve Çin'in yapay adaları
South China Sea Dispute and China's artificial islands from the perspective of international law
- Tez No: 887579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ELVAN ÇOKİŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Güney Çin Denizi sorunu ve anlaşmazlığa taraf olan devletlerin Güney Çin Denizi'ne yönelik egemenlik iddiaları incelenmiştir. Çalışmada,“Güney Çin Denizi sorununda tarafların iddialarının hukuksal durumu ve Çin'in yapay adalarının hukuksal etkisi nedir”araştırma sorusuna yanıt aranmıştır. Çalışmada temel araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yöntemlerinden vaka analizi kullanılmış ve konuyla ilgili veriler literatür taraması neticesinde elde edilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Güney Çin Denizi'nin coğrafyası ve önemi, Güney Çin Denizi uyuşmazlığının tarihçesi ve Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Konferansları ve Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi incelenmiştir. İkinci bölümde Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı alanlar, taraf devletlerin iddiaları, Natuna Adaları münhasır ekonomik bölge uyuşmazlığı ve Çin'in yapay adaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise taraf devletlerin iddiaları ve Çin'in yapay adaları uluslararası hukuk açısından değerlendirilmiştir. Güney Çin Denizi sorunu, altı taraf devletin bölgedeki oluşumlar ve deniz alanları üzerinde hak iddia etmeleriyle ortaya çıkmış ve hala çözüme kavuşturulamamış bir sorundur. Çalışmada, Çin dışındaki taraf devletlerin iddialarının uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne herhangi bir aykırılık teşkil etmediğine, ancak Çin'in dokuz kesik çizgili haritasının, tarihsel hak iddialarının ve Four Sha Doktrini'nin uluslararası hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda Çin'in bölgeye inşa ettiği yapay adaların kaya statüsünde olduğuna ve bunların statüsünün ada olarak değiştirilemeyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the South China Sea dispute and the sovereignty claims of the parties to the dispute towards the South China Sea were examined. In the study, an answer was sought to the research question“What is the legal status of the claims of the parties in the South China Sea issue and the legal impact of China's artificial islands”. In the study, case analysis, one of the qualitative resarch methods, was used as the main research method and the data on the subject as obtained as a result of literature review. The study consist of three section. In the first section, the geograhpy and importance of the South China Sea, the history of the South China Sea dispute, the United Nations Conferences on the Law of the Sea and the United Nations Convention on the Law of the Sea were examined. In the second section, the disputed areas in the South China Sea, the claims of the party states, the Natuna Islands exclusive economic zone dispute and China's artificial islands were examined. In the third section, the claims of the party states and China's artificial islands were evaluated in terms of international law. The South China Sea issue is an issue that arose when six party states claimed rights over the formations and maritime areas in the region and is still an unresolved issue. The study concluded that the claims of the party states other than China do not constitute any violation of international law and the United Nations Convention on the Law of the Sea, but China's nine dash line map, historic right claims and Four Sha Doctrine are contrary to international law. At the same time, it was concluded that the artificial islands built by China in the region have rock status and their status cannot be changed to islands.