Critical success factors of precast concrete production
Prefabrik beton üretiminde kritik başarı faktörleri
- Tez No: 887653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY DEMİRKESEN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Prefabrik beton endüstrisi, verimliliği, üretkenliği, maliyet etkinliği ve sürdürülebilirliği nedeniyle modern inşaatın önemli bir rolünü oynamaktadır. Modern inşaattaki temel rolüne ek olarak, prekast beton endüstrisi, malzeme bilimi, inşaat teknikleri ve tasarım inovasyonundaki yeniliklerin yönlendirmesiyle gelişmeye devam etmektedir. Sürdürülebilir uygulamalara ve Lean Yönetimi, Bina Bilgi Modellemesi (BIM), Sanal Gerçeklik (VR), Yapay Zeka (AI), robotik ve otomasyon gibi dijital teknolojilerin entegrasyonuna giderek daha fazla vurgu yapılmasıyla, endüstri etkinliğini artırmaya, çevresel etkiyi azaltmaya ve yenilik ve büyüme için yeni fırsatlar yaratmaya hazırlanmıştır. Bu tez, prefabrik beton üretimini etkileyen kritik başarı faktörlerini (KBF) inceleyerek, sektör içinde operasyonel mükemmelliği ve performansı artırmayı amaçlamaktadır. Bu KBF'leri belirlemek için kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve yapılandırılmış bir anket geliştirilmiştir. Anket, prefabrik beton profesyonelleri arasında dağıtılarak belirlenen KBF'lerin ilgili olup olmadığını ve uygulama başarısını değerlendirmek amacıyla kullanılmıştır. Ardından, toplanan anket verileri üzerinde SPSS yazılımı kullanılarak faktör analizi yapılarak her başarı faktörünün genel performans üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Bu ampirik araştırma yoluyla, prefabrik üretimdeki zayıflıklar ve fırsatlar aydınlatılmış, endüstri paydaşları için değerli bilgiler sunulmuştur. Bulgular, kalite kontrol, verimli üretim süreçleri, işgücü becerileri ve teknolojik entegrasyon gibi faktörlerin prefabrik beton üretiminde başarı elde etmede önemini vurgulamaktadır. Bu çok yönlü araştırmadan elde edilen bulgular, katı kalite kontrol önlemleri, akıcı üretim süreçleri, uzman işgücü becerileri ve sorunsuz teknolojik entegrasyon gibi çeşitli faktörlerin önemini aydınlatmaktadır. Bu çalışma, prefabrik beton endüstrisinde stratejik karar almayı ve operasyonel iyileştirmeleri bilgiye dayalı içgörülerle bilgi birikimine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The precast concrete industry plays a pivotal role in modern construction due to its productivity, efficiency, cost-effectiveness, and sustainability. In addition to its fundamental role in modern construction, the precast concrete industry continues to develop, driven by innovations in materials science, construction techniques and design innovation. Oct. With an increasing emphasis on sustainable practices and the integration of digital technologies such as Lean Management, Building Information Modeling (BIM), Virtual Reality (VR), Artificial Intelligence (AI), Robotics and Automation, the industry is trying to further increase its efficiency; besides, it is also open to reducing environmental impact and developing new opportunities for growth and innovation. This thesis explores the critical success factors (CSFs) that affect the production of precast concrete aimed at increasing operational excellence and performance in the industry. To determine these CSFs, it includes an extensive literature review, which leads to the development of a structured questionnaire. The questionnaire was distributed among Decast concrete professionals to assess the relevance and implementation success of the identified CSFs. Then, using SPSS software, a factor analysis was performed on the collected survey data to determine the impact of each success factor on overall performance. Through this experimental research, it is aimed to clarify the weaknesses and opportunities in precast production and provide valuable insights for industry stakeholders. The findings emphasize the importance of factors such as quality control, efficient production processes, labor force skills and technological integration in achieving success in precast concrete production. The findings from this multi-faceted research shed light on the fundamental importance of various factors, including, but not limited to, quality control measures, streamlined production processes, skilled workforce skills, and seamless technological integration. This study contributes to the knowledge base by providing evidence-based insights that can inform strategic decision-making and operational improvements in the precast concrete industry.