Optimal BESS sizing and operation scheduling for a wind farm participating in Turkish electricity market
Türkiye elektrik piyasasına katılan bir rüzgar çiftliği için optimal BESS kapasitelendirmesi ve operasyon planlaması
  1. Tez No: 887667
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLÜSÜM ERDAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜDE EBRU ANGÜN, DOÇ. DR. KEMAL SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Merkeziyetsizliğin, demokratikleşmenin ve karbonsuzlaştırmanın önem kazanıyor olduğu günümüz elektrik sisteminde, fiyat dalgalanmalarının ve dengesizlik maliyetlerinin mevcut olduğu piyasalara katılırken, batarya enerji depolama sistemleri (BESSs), rüzgar ve güneş gibi kesintili enerji kaynakları için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de 24 MW kurulu güce sahip olup Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) tarifesinden yararlanan bir karasal rüzgar çiftliği incelenmiştir ve yenilenebilir enerji için bir teşvik senaryosu önerilmiştir. Çiftlik için üç farklı pazar katılım durumu, Durum 1, 2 ve 3 analiz edilmiştir. Durum 1, gün öncesi piyasasına (GÖP) YEKDEM'den ayrılarak katılımı temsil ederken, Durum 2 ve 3, sırasıyla mevcut ve önerilen YEKDEM tarifesiyle GÖP'e katılımı temsil etmektedir. Bu tez, farklı pazar katılım durumları için optimum BESS kapasitesini ve operasyonunu belirlemek amacıyla batarya bozunma maliyetini içeren ve doğrusal olmayan bir optimizasyon modeli (NLP) sunmuştur. Çeşitli deşarj derinliği (DOD) sınır değerleri, GÖP'te taahhüt edilen enerji miktarını belirleme yöntemleri ve BESS maliyet projeksiyonları ile oluşturulan senaryolar GAMS IPOPT çözücüsü ile çözülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, güncel BESS maliyeti altında, BESS entegrasyonu, her pazar katılım durumu için BESS yokluğundaki sisteme kıyasla çiftliğin kârını artırmaktadır. Ancak, BESS ile çiftliğin kârının artırılamadığı bazı senaryolar da gözlemlenmiştir. Analizler dikkate alındığında, DOD sınır değerinin 0.3 olması, incelenen diğer DOD sınırlarına göre karı daha fazla arttırmaktadır. Üç katılım durumu için aynı senaryo altında BESS entegrasyonu ile elde edilen kârlar değerlendirildiğinde, Durum 3 ve Durum 2 sırasıyla en yüksek ve en düşük kârı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's electric system, where decentralization, democratization, and decarbonization are gaining in importance, battery energy storage systems (BESSs) are frequently used for intermittent energy sources such as wind and solar while participating in markets that have price fluctuations and imbalance costs. In this study, an onshore wind farm in Türkiye with an installed capacity of 24 MW that benefits from the Renewable Energy Resources Support Mechanism (YEKDEM) tariff is examined and an incentive scenario for renewables is suggested. Three market participation cases, Cases 1, 2, and 3, are analyzed for the farm. Case 1 represents participating in day ahead market (DAM) by leaving YEKDEM while Cases 2 and 3 represent participating in DAM with actual and suggested YEKDEM tariff, respectively. This thesis presents a nonlinear optimization model (NLP) including battery degradation cost to determine optimal BESS capacity and operation for different participation cases. Scenarios generated with various depth of discharge (DOD) limit values, determination methods of committed energy amount in DAM and BESS cost projections are solved by IPOPT solver in GAMS. According to obtained results, under current BESS cost, BESS integration increases farm's profit compared to system without BESS for each market participation case. However, some scenarios are observed where farm's profit cannot be increased with BESS. Considering the analyses, DOD limit value of 0.3 enhances profit more than other examined DOD limits. When profits obtained by BESS integration under same scenario for three participation cases are evaluated, Cases 3 and 2 yield the highest and lowest profit, respectively.