Kolorektal kanserli olgularda östrojen ve progesteron reseptör ekspresyonunun önemi
The importance of expression of estrogen and progesterone receptors in colorectal carcinomas
  1. Tez No: 88769
  2. Yazar: FEYZULLAH UÇMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER S. TOPALAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Seks steroid reseptörlerinin varlığı gastrointestinal sistem tümörlerinde geçmişte yapılan çalışmalarda gösterilmekle beraber kolorektal kanserlerde prognostik önemi pek açık değildir. Kolorektal kanserde bilinen prognoz belirliyicileri evre ve histolojik derece olup yeni prognoz belirliticileri araştırma konusudur. Bu çalışmada 1988-1995 yılları arasında tanı atarak izlemi yapılan 101 kolorektal kanserli olgunun klinik, patolojik özellikleri östrojen ve progesteron reseptör (ÛR ve PR) ekspresyonu ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Çalışmaya alınan olguların 60' ı erkek 41 'i kadın olup medyan yaş 58 (min:24, max85) dir. Tanı anında 19'u evre IV, 33'ü evre III, 4Û'ı evre II, 9'u evre I olup tümünün tanısı patolojik olarak (cerrahi materyalden) konmuştur. Olguların formalinle fıkse parafin bloklarında östrojen ve progesteron reseptörünün varlığı ( ÖR;Clone 1D5+6f11; Neo Markers ve PR;Clone hPre2+ hPre3; Neo Markers) immünohistokimyasal yöntemle araştırılmıştır. Ölen olgular dahil medyan izlem süresi 35 ay (0-84) ve medyan sağkalım süresi 36±1 1 (%95 Cl*: 14-58) ay bulunmuştur. Olguların 9 (%8.9)'unda PR pozitif saptanırken, ÖR tüm olgularda negatif olarak saptandı. PR oranları literatürle uyumlu iken ÖR saptanmaması literatürdeki diğer çalışmaların eşliğinde değerlendirildiğinde ÖR miktarının meme ve jinekolojik tümörlerin aksine kolon tümörlerinde çok düşük düzeyde olmasından dolayı diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında immünohistokimyasal yöntemle parafin bloklarda ÖR varlığının araştırılmasının sensivitesinin çok düşük olduğunu bunun yerine fresh dokuda sitokimyasal yöntemlerle (Radyo Ligand Bağlama, Enzim Immun Assay) bakılmasının daha değerli olabileceğini düşündürmüştür. Yaşam süresi ile tanı anındaki evre, diferansiyasyon derecesi ve başvuru yakınması olarak rektal kanamanın varlığı arasında anlamlı ilişki saptandı. PR pozitifliği olan hastaların medyan sağkalım süresi PR negatif olan hastalara kıyasla daha az olmasına rağmen istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. *CI: güven aralığı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although sex steroid receptors have been detected in gastrointestinal tumours in literature the prognostic significance of them is still not clear. The stage and hystologic grade of the tumour are classical prognostic factors but new prognostic markers are the subject of many trials. In this study the pathological characteristics of 101 colorectal cancer patients who had hystologic diagnosis and routine fallow-up were analysed in relation to expression of estrogen and progesterone receptors (ER and PR). There were %59 male and %41 women with the mean age 58 ranging 24 to 85. All patients had hystological diagnosis. Nine-teen (%19) of patients were stage IV, 33 (%33) patients were staga III, 40 (%39) patients were stage II and 9 (%9) of patients were stage I when they were diagnosed. The detection of ER (Clone 1D5+6f1 1; Neo Markers) and PR (Clone hPre2+ hPre3; Neo Markers) were done by immunohistochemical method. The median follow- up time in patients who were died was 35 months ranging 0 to 84 months where as in patients who were survived was median 36 ±1 1 months (%95 *CI; 14-58). PR have been detected in 9 (%8.9) patients and ER have not been detected at all. The rae of positive PR were in accord with the other studies in the literature. The rate of positive ER in colonic tumour unlikely in breast and gynecologic tumours have been reported very low. On the other hand the sensitivity of the immunohistochemical method which was studied in paraffinized specimens is lower than the sensivity of the cytochemical methots ( Radio Ligand Binding, Enzyme Immun Assay) which was studied in fresh specimens. There was a significant relation between 5 year survival and stage of the tumour at diagnosis, grade of the tumour and rectal bleeding a presenting sypmtom. Although the median survival of PR positive patients were shorter than PR negative patients, this relation was not sttistically significant. 'CI: confidence interval a 6ffi£OK£7.