Behçet hastalığında doku faktörü yolu inhibitörü ve diğer hemostaz faktörlerinin değerlendirilmesi
Tissue factor pathway inhibitors and other haemostatic parameters in patients with Behçet's disease
- Tez No: 88768
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH DEMİRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Dermatology, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ven duvarlarının inflamasyonu, endotelyum fonksiyon bozukluğu ve hasarıyla karekterize vaskülit, Behçet hastalığının patogenezinden sorumlu tutulmaktadır. Doku faktörü yolu inhibitörü(TFPI) hemostazda hayati bir rol oynayan kunitz tipi bir proteinaz inhibitörüdür ve primer olarak vasküler endotelde sentezlenir. Bu çalışmada plazma total TFPI ve diğer bazı koagulasyon ve fibrinolitik sistem parametreleri(Antifosfolipid antikorlar:AFA, protein C ve S, von Willebrand faktörAg, plazminojen, plazminojen aktivatör inhibitör-1 ve doku plazminojen aktivatörü) 30 Behçet hastasında ve 15 kontrolde sandwich elısa metoduyla çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Vasculitis which is characterized by the inflammation of vein walls, endothelial dysfunctions and injury is tought to be responsible in the pathogenesis of Behcet's disease. Tissue factor pathway inhibitor(TFPI) is a kunitz type proteinase inhibitor that as a crucial role in haemostasis and is primarily synthetized in the vascular endothelium. We investigated that plasma total TFPI and some other coagulation and fibrinolytic system parameters(Antiphospholipid antibodies:APA, protein C and S, von Willebrand factor:Ag, plasminogen, plasminogen activator inhibitor-1 and tissue plasminogen activator) in 30 patients with Behcet's disease and 15 controls by the sandwich type elısa method.