Çin'in Afrika'daki yumuşak güç politikasında enerjinin rolü: Tanzanya ve Mozambik incelemesi
The role of energy in China's soft power policy in Africa: A study of Tanzania and Mozambik
  1. Tez No: 887755
  2. Yazar: ÖZCAN AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL ÖZDEMİR ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bulunduğumuz yüzyılın içerisinde çok yönlü bir dünya düzeni kurulurken güç odaklarının merkezi bilindik alanlardan uzağa kaymaktadır. Soğuk Savaş'ın bitmesiyle şekillenen dünya düzeninde artık hegemonyanın kurulması farklı yöntemlerle olmaktadır. Yeni oluşan güç merkezlerinin başında gelen Çin Halk Cumhuriyeti'nin özellikle Afrika'da geliştirdiği“yumuşak güç”politikası diğer aktörlerin dikkatini çekmekte ve uluslararası güç mücadelesinde Çin etkin konuma gelmektedir. Post liberal politika ekseninde Afrika'da hareket eden ÇHC artan nüfus ve gelişen ekonomisine bağlı olarak ihtiyaç duyulan enerjinin tedarik edilmesi için temel politika olmakla beraber bu talepleri karşılamak için her bir Afrika ülkesine olan yatırım ve geliştirilen politikanın boyutu da önem kazanmaktadır. Geliştirilen“soft power”(yumuşak güç) iddiasının uygulandığı en uygun alan olan Afrika'da enerjinin bu bağlamda kilit bir role sahip olduğu görülmektedir. Bu bağlamda geliştirilen enerji diplomasisi Çin'in kıtaya olan politikasında en fazla izlediği stratejilerden bir tanesi olmuştur. Çin'in enerji başta olmak üzere birçok Afrika ülkesi üzerinde yatırımlarına yöneldiği iki ülke olan Tanzanya ve Mozambik tezin ana inceleme alanları olacaktır. Ayrıca bu tez post-liberal anlayışla karşılıklı ilişkilerin hangi boyutlarda olduğunu ve küresel rekabette Çin'in bahsedilen iki Afrika ülkesi özelinde enerji alanında diğer ülkelerle olan rekabetini kendine has politikasıyla başardığı iddiasını ortaya koymaktadır. Yumuşak güç politikasında izlenen enerji diplomasisi sayesinde Afrika'daki kazanımlar ve bunun bölgesel ve küresel etkileri üzerinde durulacaktır. Anahtar Kelimeler : Çin, Enerji Diplomasisi, Enerji Güvenliği, Yumuşak Güç, Tanzanya ve Mozambik
Özet (Çeviri)
In the current century, as a multifaceted world order is being established, the centers of power are shifting away from known areas. In the world order shaped by the end of the Cold War, establishing hegemony is now achieved through different methods. Among the newly emerging centers of power, the People's Republic of China stands out, particularly with its“soft power”policy developed in Africa, which has attracted the attention of other actors and positioned China prominently in the international power struggle. Operating within the framework of post-liberal policy in Africa, the PRC aims to secure the energy needed for its growing population and developing economy, making this a fundamental policy. The extent of investments and policies developed for each African country also gains importance in meeting these demands. Africa, where the claim of“soft power”is most suitably applied, sees energy playing a critical role in this context. Energy diplomacy developed within this framework has become one of the most pursued strategies in China's policy towards the continent. The thesis will primarily examine two African countries, Tanzania and Mozambique, where China has directed its investments, particularly in the energy sector. Additionally, this thesis argues that, within the post-liberal understanding, China has succeeded in its unique policy of competing with other countries in the energy sector, specifically in these two African countries. The gains in Africa through the energy diplomacy followed under the soft power policy and its regional and global impacts will be emphasized. Key Word : China, Energy Diplomacy, Energy Security, Soft Power, Tanzania, Mozambique