Al2024-T3 malzeme üzerine elektro erozyon yöntemi ile kanal geometrilerinin oluşturulması ve optimum işleme parametrelerinin tespiti
Processing of channel geometries by EDM method of Al2024-T3 material and determination of optimum machining parameters
  1. Tez No: 887754
  2. Yazar: SEMİH GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde alüminyum alaşımları hafif olması, yüksek dayanım sunması ve ekonomik olmaları gibi sebeplerle havacılık, otomotiv ve savunma sanayiinde yoğun olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmada Al2024-T3 malzemesinin işlenmesinde elektro erozyon yöntemi (EEİ) uygulanarak, talaş kaldırma miktarı (TKM), takım aşınma miktarı (TAM) ve ortalama yüzey pürüzlülüğü (Ra) olarak sıralanabilecek performans yanıtları üzerinden sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, deliklerin çaptan sapma (Rsapma) değerleri analiz edilmiştir. Yapılan deneylerde boşalım akımı (Ip), vurum süresi (Ton) ve vurum aralığı (Toff) parametrelerinin performans yanıtları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan varyans analizi (ANOVA) sonucunda deney sonuçları üzerinde etkin parametrelerin sırasıyla Ton, Ip ve Toff olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın devamında performans yanıtlarını eniyileyecek parametre değerlerinin tespiti amacıyla bir optimizasyon çalışmasına da yer verilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda Minitab programındaki“Response Optimizer”modülü ile modeller oluşturulmuş ve regresyon denklemleri elde edilmiştir. Optimizasyon çalışması sonucunda elde edilen parametreler ile doğrulama deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, EEİ ile oluşturulan kanal geometri boyutları ölçülmüş ve boyutların istenilen değerler içerisinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloys are widely preferred in the aviation, automotive and defense industries today due to their lightness, high strength and economical nature. In this study, by applying the electro discharge machining in the machining of Al2024-T3 material, performance responses were obtained based on the data of material removal rate (TKM), tool wear rate (TAM) and average surface roughness (Ra) data. Additionally, the values of deviation from diameter were analyzed. In the experiments, the effects of discharge current (Ip), pulse duration (Ton) and pulse interval (Toff) parameters were examined. As a result of the analysis of variance (ANOVA), it was determined that the effective parameters on the experimental results were Ton, Ip and Toff, respectively. Additionally, an optimization process was applied to the experimental results to obtain the appropriate values of machining parameters. As a result of the experiments, models were created with the“Response Optimizer”module in Minitab program and regression equations were obtained. Validation experiments were carried out with the parameters obtained as a result of the optimization study. In addition, the keyway dimensions created with EDM were measured and it was determined that the dimensions were within the desired values.