Kumar oynama bozukluğu hastalarında içselleştirilmiş damgalanma, algılanan sosyal destek, depresyon ve anksiyete düzeylerinin tedavi motivasyonu üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of internalised stigma, perceived social support, depression and anxiety levels on treatment motivation in gambling disorder patients
- Tez No: 887804
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ÜNÜBOL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bağımlılık ve Bağımlılık Mücadele Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bağımlılık ve Bağımlılık Mücadele Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Kumar oynama bozukluğu hastalarında içselleştirilmiş damgalama, algılanan sosyal destek, depresyon ve anksiyetenin tedavi motivasyonu üzerinde etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kumar oynama bozukluğu tanısı alan 18-60 yaş arasında 165 hasta çalışmaya alındı. Demografik bilgi formu, ruhsal hastalıklarda içselleştirilmiş damgalama ölçeği, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği, Beck depresyon, Beck anksiyete envanteri ve tedavi motivasyonu anketi verileri elde etmek için kullanıldı. Bulgular: İçsel motivasyonla yabancılaşma, içselleştirilmiş damgalama arasında; dışsal motivasyonla depresyon, anksiyete ve kalıp yargıların onaylanması arasında; tedavi motivasyonu ile yabancılaşma ve içselleştirilmiş damgalanma arasında orta düzeyde pozitif ilişki ve sosyal destek ile tedavi motivasyonu arasında zayıf düzeyde negatif ilişki saptandı. Depresyon puanları orta ve üstü seviyede olanların hafif düzeyde olanlara göre içsel motivasyonları daha yüksek bulundu. Regresyon analizinde tedavi motivasyonunda yabancılaşma, kalıp yargıların onaylanması ve algılanan ayrımcılığın varyansın %34'ünü, içsel motivasyonda yabancılaşma ve içselleştirilmiş damgalamanın varyansın %30'unu, dışsal motivasyonda depresyon, anksiyete ve kalıp yargıların onaylanmasının varyansın %31'ini ve kişiler arası yardım aramada kalıp yargıların onaylanmasının varyansın %6'sını açıkladığı sonucuna ulaşıldı. Sonuç: Tedaviye yönelik motivasyon, içselleştirilmiş damgalanma, depresyon ve anksiyete gibi faktörlerden etkilenmektedir. Tedavi motivasyonunda sosyal desteğin etkisinin olmadığı sonucuna ulaşıldı. Tedavide devamlılık ve başarının sürdürülmesinde etkin olarak verilecek sosyal desteğin, tedavi motivasyonunun arttırılmasında ve sürdürülmesinde katkısının olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to determine whether internalized stigma, perceived social support, depression and anxiety have an effect on treatment motivation in gambling disorder patients. Materials and Methods: A total of 165 patients aged 18-60 years with gambling disorder were included in the study. Demographic information form, internalized stigma scale in mental illness, multidimensional perceived social support scale, Beck depression, Beck anxiety inventory and treatment motivation questionnaire were used to obtain data. Results: There were moderate positive correlations between intrinsic motivation and alienation and internalized stigma; extrinsic motivation and depression, anxiety and confirmation of stereotypes; moderate positive correlations between treatment motivation and alienation and internalized stigma; and weak negative correlations between social support and treatment motivation. Those with moderate or higher depression scores had higher intrinsic motivation than those with mild depression. Regression analysis revealed that alienation, stereotype endorsement and perceived discrimination explained 34% of the variance in treatment motivation, alienation and internalized stigma explained 30% of the variance in intrinsic motivation, depression, anxiety and stereotype endorsement explained 31% of the variance in extrinsic motivation and stereotype endorsement explained 6% of the variance in interpersonal help seeking. Conclusion: Motivation for treatment is affected by factors such as internalized stigma, depression and anxiety. It was concluded that social support had no effect on treatment motivation. It is thought that social support, which will be given effectively in maintaining continuity and success in treatment, may contribute to increasing and maintaining treatment motivation.