Tekirdağ koşullarında buğday bitkisinin gerçek bitki su tüketim değerleri ile referans bitki su tüketim değerlerinin karşılaştırması
Comparison of real plant water consumption values and reference plant water consumption values of wheat plant under Tekirdağ conditions
  1. Tez No: 887824
  2. Yazar: LEVENT GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada bitki su kullanımının arttığı bahar aylarından hasata kadar olan süre içerisinde buğdayın bitki su tüketiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bölge koşullarında iyi sonuçlar verebilen referans bitki su tüketim yöntemlerinden Penman-Monteith ile Blaney-Criddle yönteminin gerçek bitki su tüketim sonuçlarıyla kıyaslanması gerçekleştirilerek en uygun yöntemin belirlenmesi hedeflenmiştir. 2018-2019 buğday yetiştirme sezonunda Mart ayının sonu ile beraber toprak nemi ölçümlerine başlanmış yaklaşık 7 gün aralıklarla hasata kadar devam etmiştir. Toprak nemi takibi gravimetrik esasa göre her 30 cm'de bir olmak üzere 90 cm derinliğine kadar yapılmıştır. Yetiştirme periyodunda 395 mm yağış düşmüş, ölçüm periyodunda ise 95 mm yağış ölçülmüştür. Su bütçesi yöntemine göre hesaplanan bitki su tüketim sonuçları ortalama olarak 291.61 mm olarak tespit edilmiştir. Referans bitki su tüketimi yöntemlerinden Penman-Monteith yöntemi ile elde edilen referans bitki su tüketim değeri 272.22 mm olurken, Blaney-Criddle yöntemine göre 251.1 mm olarak elde edilmiştir. Gerçek bitki su tüketim sonuçlarına Penman-Monteith yöntemi daha yakın sonuçlar vermiştir. Dolayısıyla bölgede buğday sulamasında Penman-Monteith yönteminden elde edilen referans bitki su tüketim sonuçlarının kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the plant water consumption of wheat between the spring months, when plant water use increases, and the harvest. In addition, it was aimed to determine the most appropriate method by comparing the Penman-Monteith and Blaney-Criddle methods, which are reference plant water consumption methods that can give good results under regional conditions, with the actual plant water consumption results. In the 2018-2019 wheat growing season, soil moisture measurements started at the end of March and continued until harvest at approximately 7-day intervals. Soil moisture monitoring was carried out on a gravimetric basis every 30 cm to a depth of 90 cm. 395 mm of precipitation fell during the growing period, and 95 mm of precipitation was measured during the measurement period. The average plant water consumption results calculated according to the water budget method were determined as 291.61 mm. While the reference plant water consumption value obtained by the Penman-Monteith method, one of the reference plant water consumption methods, was 272.22 mm, it was obtained as 251.1 mm according to the Blaney-Criddle method. The Penman-Monteith method gave results closer to the actual plant water consumption results. Therefore, it can be recommended to use the reference plant water consumption results obtained from the Penman-Monteith method in wheat irrigation in the region.