Finansta Dağıtık Defter Teknolojisi uygulamaları: Engeller ve fırsatlar
Distributed Ledger Technology applications in finance: Challenges and opportunties
- Tez No: 887828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FATİH CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İlk uygulamaları yaygın olarak blok zinciri ile olarak bilinen Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT), bilginin ağlar arasında nasıl toplandığı, depolandığı ve paylaşıldığı konusunda bir paradigma değişikliğini temsil etmektedir. Ademi merkeziyetçilik, şeffaflık ve güvenlik ile karakterize edilen bu teknoloji, kripto para birimleri ile olan ilişkisini çoktan aşmış ve çeşitli sektörlerde büyük fırsatlar ve önemli zorluklar getirmiştir. DLT tarafından sunulan fırsatlar çok yönlü ve potansiyel olarak dönüştürücüdür. Finans alanında, işlemleri kolaylaştırmayı, maliyetleri düşürmeyi, şeffaflığı ve güvenliği artırmayı ve potansiyel olarak dünya çapında finansal hizmetlere erişimi vaat etmektedir. Ancak bu fırsatlar karmaşık zorluklarla iç içe geçmiştir. Teknolojik açıdan ölçeklenebilirlik, enerji tüketimi ve mevcut sistemlerle entegrasyon vb. önemli engeller mevcuttur. Özellikle yüksek işlem hacimleri nedeniyle ölçeklenebilirlik sorunları kritik bir zorluk olmaya devam etmektedir. Bazı DLT uygulamalarının, özellikle de iş kanıtı (proof of work) blok zincirlerinin önemli ölçüde enerji tüketimi çevresel kaygıları artırmaktadır. Ayrıca, DLT'yi eski sistemlerle entegre etmek önemli yatırımlar gerektirmekte ve operasyonel zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Düzenleyici kurumların açısından bakıldığında, DLT'nin merkezi olmayan yapısı, tüketicileri korumayı ve yeniliği engellemeden finansal istikrarı sağlamayı amaçlayan yasa koyucular ve düzenleyiciler için karmaşık bir zorluk teşkil etmektedir. Yasal çerçevelerin, DLT'nin risklerini azaltırken yargı yetkisi, veri gizliliği ve standardizasyon konularını ele alacak şekilde geliştirilmesi gerekir. Bu araştırma, şeffaflığı, verimliliği ve güvenliği artırmak için sunduğu derin fırsatları araştırarak, DLT'nin finans sektöründeki çeşitli uygulamalarını incelemektedir. Aynı zamanda, DLT'nin yaygın olarak benimsenmesinin doğasında bulunan teknolojik ve düzenleyici zorlukları eleştirel bir şekilde analiz ederek, bu çığır açan teknolojinin gelecekteki potansiyeline dair görüşler sunmaktadır. Bu araştırma mevcut ve potansiyel uygulamaların kapsamlı bir biçimde incelenmesi ile dengeli bir DLT görünümünü sağlarken karşılaşılan engellerin farkında olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Distributed Ledger Technology (DLT), commonly known as blockchain, represents a paradigm shift in how information is collected, stored and shared across networks. Characterized by decentralization, transparency and security, this technology has already transcended its association with cryptocurrencies and has brought great opportunities and significant challenges in various sectors. The opportunities offered by DLT are multifaceted and potentially transformative. In finance, it promises to streamline transactions, reduce costs, increase transparency and security, and potentially provide access to financial services worldwide. However, these opportunities are intertwined with complex challenges. From a technological point of view, there are significant barriers such as scalability, energy consumption and integration with existing systems. Scalability issues remain a critical challenge, especially due to high transaction volumes. The significant energy consumption of some DLT applications, especially proof of work blockchains, raises environmental concerns. Furthermore, integrating DLT with legacy systems requires significant investments and poses operational challenges. From the perspective of regulators, the decentralized nature of DLT poses a complex challenge for legislators and regulators aiming to protect consumers and ensure financial stability without hindering innovation. Legal frameworks need to be developed to address issues of jurisdiction, data privacy and standardization while mitigating the risks of DLT. This research examines various applications of DLT in the financial sector, exploring the profound opportunities it offers to enhance transparency, efficiency, and security. It also offers insights into the future potential of this groundbreaking technology by critically analyzing the technological and regulatory challenges inherent in the widespread adoption of DLT. Through a comprehensive examination of current and potential applications, this research aims to raise awareness of the obstacles encountered while ensuring a balanced view of DLT.