Şizofrenide MAN2A1 geninin nöroplastisite ile ilişkisi
Association of MAN2A1 gene with neuroplasticity in schizophrenia
- Tez No: 887855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET KOSOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş/Amaç: Şizofreni, çeşitli genetik ve çevresel faktörlerin neden olduğu heterojen psikotik bir hastalıktır. Nöroplastisite, beynin nöral ağları değiştirerek, yeniden düzenleyerek veya büyüterek iç ve dış uyaranlara yanıt olarak değişme ve uyum sağlama yeteneğidir. Şizofrenide, nöroplastisitedeki değişiklikler belirli sinir ağlarında moleküler değişikliklere veya nörotransmitter reseptör fonksiyonunun modülasyonuna neden olabilir. MAN2A1, Golgi aparatındaki asparajin bağlantılı oligosakkarit olgunlaşma yolundaki son hidrolitik adımı katalize eden ve son zamanlarda zeka ve genel bilişsel yetenekle ilişkilendirilen bir glikozil hidrolazı kodlar. MAN2A1'in şizofrenide rol oynadığı bilinmektedir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, şizofreni hastalarında MAN2A1 gen ekspresyonunun nöroplastisite ile ilişkisini ve önemli bir nöroplastisite geni olan CREB1 ekspresyonu ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma grubunu oluşturan 47 şizofreni hastası ve kontrol grubunu oluşturan 17 sağlıklı olgudan alınan periferik kan örnekleri, total RNA izolasyonu ve cDNA sentezini takiben gerçek zamanlı qRT-PCR yöntemi ile MAN2A1 ve CREB1 gen ekspresyonları açısından analiz edilmiştir. Gen ifadelerindeki rölatif kat değişimleri 2-ΔΔCt yöntemi ile hesaplanmıştır. Çalışma grubu olgularının demografik verileri de GraphPad Prism kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background/Aim: Schizophrenia is a heterogeneous psychotic illness that is caused by various genetic and environmental factors. Neuroplasticity is the brain's ability to change and adapt in response to internal and external stimuli by changing, reorganizing or growing neural networks. In schizophrenia, alterations in neuroplasticity can result in molecular changes in specific neural networks or modulation of neurotransmitter receptor function. MAN2A1 encodes a glycosyl hydrolase that catalyses the last hydrolytic step in the asparagine-linked oligosaccharide maturation pathway in the Golgi apparatus and has recently been linked to intelligence and general cognitive ability. MAN2A1 is known to be involved in schizophrenia. Aim of this study, therefore was to investigate MAN2A1 gene expression in schizophrenia patients in association with neuroplasticity and relation to CREB1 expression, an important neuroplasticity gene. Materials and Methods: Peripheral blood samples, taken from 47 study group subjects with schizophrenia and 17 healthy subjects as control, were analysed for MAN2A1 and CREB1 gene expressions by a real-time qRT-PCR method, following total RNA isolation and cDNA synthesis. The relative fold gene expressions of the samples were calculated with the 2–ΔΔCt method. Demographic data of the study group subjects were also analysed by using GraphPad Prism.