Klik kimyası ile sentezlenmiş yeni bir triazol türevi bileşiğin antikanser etkilerinin araştırılması
Investigation of anticancer effects of a new triazole derivative compound synthesised by click chemistry
  1. Tez No: 887857
  2. Yazar: EDANUR CANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SAKALLI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kanser, dünya genelinde tedavisi zor ve her yıl milyonlarca ölüme sebebiyet veren kompleks bir hastalıktır. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi, kanserli hücreleri öldürmesinin yanı sıra sağlıklı hücreleri de öldürebildiğinden oldukça hassas yapılması gereken bir tedavi şeklidir. Bazı kanser türlerinde tek başına bir kemoterapötik ajan etkili olamadığından sık sık kombine bir şekilde de kullanılırlar. Günümüzde kanser türlerinin kullanılan kemoterapötiklere karşı direnç geliştirmesinde dolayı yeni kanser ilaçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu potansiyel yeni ilaçların sitotoksik seçicilik özelliğinin kanser hücresi hedeflemesi gerekmektedir. Bu kapsamda yaptığımız tez çalışmamızda sentezi ve karakterizasyonu tamamlanmış yeni 1, 2, 3-triazol türevi bileşik Yu2'nin farklı kanser hücreleri üzerinde antikanser etkileri araştırılmıştır. Yu2 bileşiğinin MDA-MB-231, MCF-7, Caco-2, Ishikawa, A549, LNCaP ve HepG2 kanser hücre hatları ile sağlıklı HEK-293 hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkisi MTT analizi ile yapılarak referans ilaç etoposid ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler ile Yu2 bileşiğinin hücreler üzerindeki %50 ölüm görülen konsantrasyonları yani IC50 değerleri ile seçicilik indeksleri (SI) değerleri hesaplanmıştır. Yu2 bileşiğinin MDA-MB-231 kanser hücre hattı üzerindeki apoptotik etkilerini incelemek için Anneksin V/7AAD, MMP ve ROS analizleri flow sitometride incelenmiştir. Bu sonuçlar ışığında Yu2 bileşiğinin MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattında etoposide kıyasla daha yüksek sitotoksik seçicilik gösterdiğini, hücre içi ROS üretimine ve MMP kaybına yol açarak erken apoptotik hücre yoğunluğunu arttırdığını göstermiştir. Bu bulgular, yeni 1,2,3-triazol türevi bileşik Yu2'nin kemoterapötik potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a complex disease that is difficult to treat and causes millions of deaths every year worldwide. Chemotherapy, which is used in the treatment of cancer, is a form of treatment that must be done very precisely because it can cause death of healthy cells as well as cancerous cells. Since a single chemotherapeutic agent cannot be effective in some types of cancer, they are often used in combination. Today, new cancer drugs are needed due to the development of resistance to chemotherapeutics used in cancer. The cytotoxic selectivity of these potential new drugs should target cancer cells. In this context, in our thesis study, the anticancer effects of Yu2, a new 1, 2, 3-triazole derivative compound whose synthesis and characterisation were completed, on different cancer cells were investigated. The cytotoxic effect of Yu2 compound on MDA-MB-231, MCF-7, Caco-2, Ishikawa, A549, LNCaP and HepG2 cancer cell lines and healthy HEK-293 cell line was compared with the reference drug etoposide by MTT assay. With the data obtained, IC50 values and selectivity indices (SI) values of the Yu2 compound, i.e. the concentrations at which 50% death was observed on the cells, were calculated. In order to examine the apoptotic effects of Yu2 compound on MDA-MB-231 cancer cell line, Annexin V/7AAD, MMP and ROS analyses were examined by flow cytometry. In the light of these results, Yu2 compound showed higher cytotoxic selectivity compared to etoposide in MDA-MB-231 breast cancer cell line and increased early apoptotic cell density by causing intracellular ROS production and MMP loss. These results reveal the chemotherapeutic potential of the novel 1,2,3-triazole derivative compound Yu2.