GDPR ışığında kişisel verilerin korunmasında akreditasyon ve sertifikasyon sistemi
Accreditation and certification system for the protection of personal data in the light of GDPR
- Tez No: 887881
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kişisel verilerin teknolojinin gelişimine paralel olarak hem çeşitlerinin hem de işlenme yöntem ve hacimlerinin gelişimi, bu verilerin bir süre sonra sadece kişilik haklarını koruyan hükümler veya cezai hükümlerle değil, kendine özgü bir mekanizma çerçevesinde korunmasını gündeme getirmiştir. Aynı zamanda teknolojik gelişime bağlı bu durum kişisel verilerin daha üst seviyede bir koruma altına alması gerekliliği düşüncesini ortaya çıkarmış ve kişisel veriler anayasalar kapsamında korunan haklar olarak anayasa hukuku kapsamındaki yerini almıştır. Türkiye'de Anayasa'nın 20. maddesinde yapılan değişiklik ile kişisel verilerin korunması hakkı bir anayasal hak olarak düzenlenmiştir. 2016 yılında yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile de AB ve dünya düzenlemeleri ile uyumlu bir kişisel verileri koruma hukuku düzenlemesi benimsenmiştir. AB'de 95/46 sayılı Yönerge döneminde uygulamaları görülen“e-mahremiyet mühürleri”uygulamaları ile veri sorumluları, veri işleme süreçlerinde bir nevi sertifikasyona tabi tutularak, veri işleme süreçlerinin mevcut hukuki düzenlemelere uygun olduğu yönünde karineler meydana getirilmiştir. GDPR'ın yürürlüğe girmesinden sonra ise GDPR'ın akreditasyon ve sertifikasyona dair düzenlemelerinin yanı sıra bu düzenlemelere açıklamalar getirmek üzere, AB çapında kişisel verilerin korunmasında bir akreditasyon ve sertifikasyon sistemini yürürlüğe sokmaya dair rehberler yayınlanmıştır. GDPR'da yapılan düzenlemeler ve çıkarılan rehberlerin ardından, AB'de, kişisel verilerin korunmasında akreditasyon ve sertifikasyon sistemi,“EUROPRIVACY”adı ile çok yeni kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The evolution of personal data, both in terms of its types and methods and volumes of processing, parallel to the advancement of technology, has brought to the forefront the necessity for its protection not only through provisions safeguarding personality rights or penal provisions but also through a unique mechanism framework. Simultaneously, due to technological advancements, this situation has necessitated a higher level of protection for personal data, prompting the consideration of personal data as rights protected within the scope of constitutional law. In Turkey, the right to the protection of personal data was regulated as a constitutional right through an amendment to Article 20 of the Constitution. With the enactment of Law No. 6698 on the Protection of Personal Data in 2016, a personal data protection law compatible with EU and global regulations was adopted. During the period of Directive 95/46/EC in the EU, the“e-privacy seals”practices were observed, where data controllers were subjected to a sort of certification, indicating compliance of data processing processes with existing legal regulations. Following the enforcement of the GDPR, in addition to the accreditation and certification provisions of the GDPR, guidelines have been published at the EU level to provide explanations and further clarifications to these regulations in the context of personal data protection. Subsequently, in the EU, a system of accreditation and certification for the protection of personal data, under the name“EUROPRIVACY,”has been newly established.