Türkiye ekonomisinin küreselleşme süreci ve seçilmiş ülke grupları ile karşılaştırmalı analiz (Avrupa, Latin Amerika, Güneydoğu Asya)
The compared analysis with the global period of Turkish economy and the groups of chosen countries (Europa, South America, South Eastern Asia)
- Tez No: 101534
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN İSLATİNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Küreselleşme süreci Dünya ekonomisini özellikle son 30 yılda son derece etkilemiştir. Bu süreç içinde ülkeler kendilerine yer edinmeye çalışırken bazı ülkelerde bu sürecin dışında kalmışlardır. Dünya üzerinde özelikle teknolojik gelişmenin artması yeni icat ve buluşların ortaya çıkması, bilgisayar ve iletişim alanında ortaya çıkan gelişmelerle özellikle fınansal sermayenin tüm dünya üzerinde çok hızlı hareket edebileceği bir ortam oluşturmuştur. Finansal sermayenin küreselleşmesi yanında üretimin küreselleşmesi de çok uluslu şirketler vasıtasıyla sağlanmıştır. Bu süreç içinde bir kısım azgelişmiş ülke kendilerine ekonomik fayda milli gelirlerinde ve kişi başına düşen gelirlerinde artışlar olmuştur. Ancak bunu yaparken bazı koşullan da yerine getirmişlerdir. Eğitime önem verilmiş, teknoloji ve AR-GE faaliyetleri desteklenmiş dışa açık bir ekonomik yapı sağlanmıştır. Özellikle bu süreç içinde Türkiye'nin geldiği ve gelmek istediği yer asıl konumuzu oluşturmaktadır. Türkiye bu döneme kadar eide ettiği verilerle küreselleşme sürecinde ekonomik gelişimini diğer birkaç gelişmekte olan ülke kadar sağlayamamıştır. Çünkü diğer ülkelerin uyguladıkları politikaları tam olarak Türk ekonomisinde uygulama imkanı olmamıştır. Son 30 yılını yüksek enflasyon içinde sınırlı büyüme ile geçirmiştir. Bu tezde dünyadaki küreselleşme süreci başlangıcı ve gelişimi incelenirken Türkiye'nin ekonomik gelişimi cumhuriyet döneminden itibaren verilmiş ve son 20 yıl içinde üç grup gelişmekte olan ülke ile karşılaştırması yapılmıştır. Son bölümde de Türkiye'nin küreselleşme sürecinde ulaşmak istediği ekonomik seviyenin hangi politikalarla sağlanabileceğine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Globalisation process has affected the World Economy in high degree particularly last 30 years. During that process while some countries have been securing their position, some left out of that process. Financial Capital has found a wide area to perform due to technological development, new inventions and discoveries, particularly the new advancement achieved in computers and communications. As a result of globalisation in finance, the production has also been effected by globalisation via international companies. Underdeveloped countries have scored an increase in their GDP and national income per head from the beginning of the Globalisation process. In fact, those countries have completed conditions, which were required of them. Education system has been reformed; R&D activities have been supported, an open economy policy has been adopted. However, our main aim with this work is to analyse Turkey's position and where Turkey. wants to be in this process. Unfortunately, up to that stage Turkey has not achieved a great performance in light of its data and other countries' data. Turkey had not adopted the economic policies, which were applied by other countries. Turkey has shown limited growth rate with high inflation during last three decades. In this thesis, Turkey's economic development from the early time of the Republic has been researched and compared with developing countries of three groups while finding out the beginning and development of the Globalisation process. As a conclusion, the policies, which can enable Turkey to reach the desired economic level, are pointed out.