Epilepsi hastalarında glutatyon s-transferaz (GST), glutatyon redüktaz(GR), glutatyon peroksidaz (GSH-PX), prolidaz, seruloplazmin, B12 vitamini, D vitamini, valproik asit (VPA) ve karbamazepin parametrelerinin belirlenmesi
In epilepsi patients glutathione s-transferase (GST), glutathione reductase (GR), glutathione peroxidase (GSH-PX), prolidase, ceruloplasmin, vitamin B12, vitamin D, valproic acid (VPA), and carbamazepine determining the parameters
  1. Tez No: 887884
  2. Yazar: MAŞALLAH ERMAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YILGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Nöroloji Anabilim dalına müracaat eden, 18-65 yaş aralığındaki epilepsi tanısı alan 30 gönüllü hastadan ve 30 gönüllü sağlıklı bireyden alınan kan örneklerinde; glutatyon s-transferaz (GST), prolidaz (PRO),glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon redüktaz (GR), seruloplazmin, B12 vitamini, D vitamini (25-hidroksi D3), valproik asit ve karbamazepin düzeylerinin ortalama değerleri bulunup, sağlıklı kontrollerle aradaki farkı değerlendirip, bu parametrelerin hastalığın etiyopatogenezi ve prognozu ile ilişkilendirilmesi amaçlandı. Araştırma neticesinde elde edilen bulgularda; istatistiksel olarak hem anlamlı hem de anlamsız olanlar vardı.
Özet (Çeviri)
In this study, blood samples taken from 30 volunteer patients diagnosed with epilepsy between the ages of 18-65 and 30 volunteer healthy individuals who applied to Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Dursun Odabaş Medical Center Department of Neurology; Average values of glutathione s-transferase (GST), prolidase (PRO), glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione reductase (GR), ceruloplasmin, vitamin B12, vitamin D (25-hydroxy D3), valproic acid and carbamazepine levels were found, It was aimed to evaluate the difference with healthy controls and to associate these parameters with the etiopathogenesis and prognosis of the disease. In the findings obtained as a result of the research; There were both statistically significant and insignificant ones.