Kadastral noktaların hız değişimlerinin Türkiye ölçeğinde araştırılması
Investigation of velocity changes of cadastral sites on the scale of Türkiye
  1. Tez No: 887905
  2. Yazar: SENA ÖZLEM YENİAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, farklı dönemlerde tesis edilen kadastral noktaların hızları arasındaki farklar araştırılmıştır. Bu kapsamda Harita Bilgi Bankası arşivlerinde yer alan, Türkiye geneline dağılmış 482 adet C1 ve C2 noktasına ait hız verileri elde edilmiştir. Bu noktalara ait güncel hızlar ise HGM tarafından yayınlanan Ulusal Jeodezik Hız Alanı verileri kullanılarak kestirilmiştir. İki hız alanı arasında her bir nokta için bileşen bazında hız farkları hesaplanarak fark haritaları üretilmiştir. X, Y ve Z bileşenleri için hız farkları sırasıyla maksimum 25, 39, 37 mm/yıl elde edilmiştir. Bu farklar uzun dönemde yapılacak epok taşımalarının desimetre seviyesinde hatalara neden olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the differences between the velocities of cadastral sites established in different periods were investigated. For this purpose, velocity data of 482 C1 and C2 sites distributed throughout Turkey were obtained from the Mapping Information Warehouse. The current velocities of these sites were estimated using the National Geodetic Velocity Field data produced by General Directorate of Mapping. The differences between the two velocity fields were calculated for each site on a component basis and difference maps were generated. The maximum differences for X, Y and Z components are 25, 39 and 37 mm/year, respectively. These differences indicate that epoch transformation in the long term may cause errors at decimeter-level.