Yönetme amaçlı inançlı işlem ve sermaye piyasası uygulaması
Fiduciary transactions for management purposes and capital markets applications
  1. Tez No: 887919
  2. Yazar: HANDAN BACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM MÜRİDE ATAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 475
Özet
“Yönetme Amaçlı İnançlı İşlemler ve Sermaye Piyasası Uygulaması”başlıklı bu doktora tez çalışmasının birinci bölümünde, yönetme amaçlı inançlı işlemler genel olarak ele alındıktan sonra, ikinci bölümünde uygulamada yönetme amaçlı inançlı işlemler ve alternatifleri incelenmektedir. Bu kapsamda, yine ikinci bölümde uygulamada yönetme amaçlı inançlı işlemlerde karşılaşılan en büyük sorunlar tespit edilmektedir. Bunlardan biri, inanılana inanç konusunu tam olarak devreden inananın, devrettiği inanç konusunu aynen geri alma hakkını tehlikeye düşüren durumlarda nasıl korunacağı sorunudur. Diğeri ise, inanılanın inanç anlaşmasına aykırı davranması durumunda inananın nasıl korunacağıdır. Tezin üçüncü bölümünde, karşılaştırmalı hukukta yönetme amaçlı inançlı işlemler incelenmektedir. Bu kapsamda, İngiliz hukuk geleneğinin yaratımı olan trust ile Fransız hukukunda kanuni düzenlemeye kavuşturulan fiducie hükümleri incelenmiş, yönetme amaçlı inançlı işlemlerin trustın işlevlerini sağlamasının mümkün olup olmadığı değerlendirilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, yönetme amaçlı inançlı işlemlerin sermaye piyasasında uygulanması incelenmektedir. Bu kapsamda sermaye piyasası mevzuatında inançlı işlem temeline inşa edilen yatırım fonları ve pek çok farklı fon tipi ile hak sahibi bazında izlenmeyen hesapların işleyişi incelenmiştir. Tezin beşinci bölümünde sermaye piyasası mevzuatından kıyasen yönetme amaçlı inançlı işlemlere uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. İnanan ile inanılan arasındaki menfaat çatışmaları ve inanılanın yetkilerinin tespiti açısından sermaye piyasası mevzuatından kıyasen faydalanılması mümkün görünmektedir. Ancak, inanç konusunun inanılanın malvarlığından ayrılığını tesis etmek ve inanana ayni koruma sağlamak ancak kanuni bir düzenleme ile mümkün olabilir. Bu kanuni düzenleme inançlı işlemlerin bir bütün olarak sistematik şekilde düzenlenmesi veya inançlı işlemlerde inanan için yeni bir ayni hak yaratılması veya“özel malvarlığı”düzenlemelerinin inançlı işlemleri de kapsayacak şekilde yapılması yönünde tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this PhD dissertation titled“Fiduciary Transactions for Management Purposes and Capital Markets Applications”fiduciary transactions for management purposes are analyzed in first chapter followed by the second chapter, which analyzes fiduaciary transactions for management purposes in practice and their alternatives and which sets out the biggest challenges of fiduciary transaction for management purposes. One of these challenges is how to protect the client, who has transferred the object of the transaction in full to the fiduciary, in circumstances where the right to retrieve the object of the transaction is in jeopardy. The other challenge is how to protect the client in circumstances where the fiduciary acts in breach of the fiduciary agreement. In the third chapter of this dissertation, fiduciary transactions for management purposes are analyzed in a comparative law context. In this vein, trust of English legal heritage and the fiducie provisions legislated in French law are examined to analyze whether or not fiduciary transactions for management purposes can achieve the functions of trusts. In chapter four of this dissertation, capital markets applications of fiduciary transactions for management purposes are analyzed. In this context, capital markets institutions established on the basis of fiduciary transactions for management purposes such as investment funds and other special funds as well as accounts held not on a right holder basis are examined. In chapter five of this dissertation, it is questioned whether or not capital markets legislation can be used by way of analogy to fiduciary transactions for management purposes. This seems possible in terms of conflicts of interest between the fiduciary and the client and in setting the limits of fiduciary's authorities. However, achieving the segregation of fiduciary's assets and granting the client with rights in rem can only be possible by way of a legislation. This legislation may be preferred as a systematic and complete enactment on fiduciary transactions in general or creation of a right in rem for the client in fiduciary transactions or setting out the terms of“special patrimony”in general, covering fiduciary transactions as well.