Güney Azerbaycanlı yazar Mohammad Bagher Jafarizad'ın tiyatro eserleri
Theatrical works of South Azerbaijani Writer Mohammad BegherJafarizad
- Tez No: 887920
- Danışmanlar: PROF. DR. MUVAFFAK DURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu yüksek lisans tezi,“Güney Azerbaycanlı Yazar Mohammad Bagher Jafarizad'ın Tiyatro Eserleri”başlığını taşımaktadır. Çalışma, Gökler Oğlu olarak da bilinen Mohammad Bagher Jafarizad'ın hayatını, edebi kişiliğini ve tiyatroya katkılarını incelemektedir. Güney Azerbaycan'ın kültürel ve edebi mirasındaki rolünü vurgulayan bu çalışma, Jafarizad'ın yayımlanmamış on tiyatro oyununu eleştirel bir yaklaşımla analiz ederek, onun sanatsal mirasını ve döneminin sosyo-politik dinamiklerini yansıtan eserlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, İran ve Azerbaycan tiyatrosunun tarihsel bağlamını, Jafarizad'ın biyografisini ve tiyatro eserlerinin detaylı bir incelemesini içeren üç ana bölümden oluşmaktadır. Mohammad Bagher Jafarizad'ın tiyatro eserlerinin analizi, Güney Azerbaycan'ın sosyo-politik mücadelelerini ve kültürel mirasını derinlemesine yansıttığını, baskıcı koşullar altında Azerbaycan edebiyatı ve tiyatrosunun korunması ve tanıtılmasına önemli katkılar sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis, titled“Theatrical Works of South Azerbaijani Writer Mohammad Bagher Jafarizad,”explores the life, literary personality, and theatrical contributions of Mohammad Bagher Jafarizad, also known as Gökler Oğlu. The study examines his role in the cultural and literary heritage of South Azerbaijan, highlighting the challenges faced due to political and cultural pressures in Iran. Through a critical analysis of Jafarizad's ten unpublished plays, the thesis aims to shed light on his artistic legacy and its reflection of the socio-political dynamics of his time. The research is structured into three main chapters, encompassing the historical context of Iranian and Azerbaijani theater, Jafarizad's biography, and a detailed examination of his theatrical works. The analysis of Mohammad Bagher Jafarizad's theatrical works reveals a profound reflection of the socio-political struggles and cultural heritage of South Azerbaijan, highlighting his significant contribution to the preservation and promotion of Azerbaijani literature and theater under oppressive conditions.