Ontwikkeling en studie van chromatografische lagen voor gebruik in schuifkrachtgedreven chromatografie
Kesme tahrikli Kromatografide kullanılmak üzere kromatografik katmanların geliştirilmesi ve incelenmesi
  1. Tez No: 888044
  2. Yazar: SVEN PIERRE L. VILAIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GERT DESMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Felemenkçe
  9. Üniversite: Vrije Universiteit Brussel
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kromatografi, hem analitik hem de hazırlık araçları için yaygın olarak kullanılan bir ayırma tekniğidir. Kromatografi ile meşgul olanlardan analitik ile ilgilenenlerden daha verimli ayırmalar yapma talebi gelmektedir. Bu ayrımlar yalnızca varolan kurulumun ölçeğini düşürerek gerçekleştirilebilir. Ayrıca çip üzerinde laboratuvar gerçekleştirme talebi de vardır, bu da daha da dramatik bir ölçek düşürmeye neden olmaktadır. Mevcut ayırma yöntemlerini küçültme talebi, mevcut basınç kromatografik ayırmanın sınırlı olduğu gözlemine yol açar. Bu nedenle, elektrik tahrikli kromatografi ve kesme tahrikli kromatografi gibi yeni alternatifler ortaya çıkmıştır. İkincisi, basınçla çalışan kromatografiye göre bir avantaja sahiptir, çünkü kolon üzerinde gradyan düşüşü yoktur ve hız gradyanı kolonun her noktasında aynı kalır. Elektrikle çalışan kromatografik ayırmalarda sorunlara neden olan ısı üretimi de yoktur. Bu tezde, mevcut kurulumla ayırmaların tahmin edilen verimlilikle gerçekleştirilebileceğini göstermek için kesme tahrikli bir akışa dayalı olarak performe edilmiş ayırmalar yapıyoruz. Bu tezde gösterildiği gibi, ayırma verimlilikleri aynı koşullarda HPLC ayırmaları ile elde edilenlerle karşılaştırılabilir. Bu sonuçlara ulaşmak için kesme tahrikli kromatografi üzerinde yapılan önceki çalışmalardan elde edilen deneyimi kullandık. Daha önceki hazırlanan bir tezde (Clicq, 2000a), geliştirilen deney düzeneğini, ancak şimdi daha fazla tekrarlanabilir veri sağlayan bir otomatik çeviri tablosuyla birlikte kullandık. Ayrıca ayırma deneylerini yapmak için kumarin 440 ve 460 kullandık. Daha önceki bir tezde (Clicq, 2000 ve Huau, 2001), SDC ile kolayca ayrılabilecekleri gösterilmişti. Tespitleri floresan ile gerçekleşmekte ve bu nedenle daha az konsantre numuneler kullanılabilmekte, böylece önceki bir tezde (Joul 2001) karşılaşılan aşırı yükleme sorunlarının üstesinden gelinebilmektedir. İlk olarak Joul'un (2001) tezinde SDC ile ayırmaları gerçekleştirmek için olası bir durağan faz olarak bahsedilen PES kaplama tekniğinin çok iyi bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Sabit tabakanın kalınlığı sadece silika parçacıklarının kalınlığına bağlıydı. Teorik beklentilerle iyi bir uyum gösteren bir van Deemter grafiğiyle sonuçlanan bazı ayırma deneyleri yapabildik. 8 μm derinliğindeki bir kanalda 4 μm boncuklar kullanarak, tutma faktörü k yaklaşık 0.4 olan bir bileşik için yaklaşık 90.000 plaka / m elde edebildik. Bu sonuç, 4 μm partiküllerle paketlenmiş bir HPLC kolonu ile elde edilebilen teorik plakaların sayısı ile karşılaştırılabilir. Sabit tabakanın stabilitesi önce bazı zorluklara neden oldu: silika partiküllerinin yüzeyindeki aktif grupların inaktivasyonundan dolayı sabit tabakanın kararsız olduğu kanıtlandı. Bu problem çözüldüğünde, kaplamaların çok kararlı olduğu kanıtlandı, tüm deneyleri ... elliden fazla, yapmak için sadece üç kaplama kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Chromatography is a broadly used separation technique, both for analytical and preparation means. Especially from the analytical part of the chromatographic community comes the demand to do moreefficient separations. These separations can only be performed by scaling down the existing setup. There is also a demand to perform laboratory-on-chip, which causes an even more dramatic scaling down. The demand to scale down the existing separation methods leads to the observation that the existing pressure chromatographic separation is limited. Therefore new alternatives arose, like electrical driven chromatography and shear driven chromatography. The latter has an advantage over pressure driven chromatography because there's no gradient drop over the column and the velocity gradient remains the same ni every point of the column. There is also no heat generation, which causes problems ni electrically driven chromatographic separations. In this thesis we performed separations based on a shear driven flow, to show that separations with the existing setup could be performed with the efficiency that has been predicted. As shown ni this thesis, the separation efficiencies could be compared to those obtained by HPLC separations under the same conditions. In order to get to these results we used the experience from previous work done on shear driven chromatography. We used the experimental setup developed ni a previous thesis (Clica, 2000a) but now in combination with an automatic translation table, which gave more reproducible data. We also used coumarine 440 and 460 to do the separation experiments. In a previous thesis (Clicq, 2000 and Huau, 2001), it was namely shown that they could easily be separated by SDC. Their detection occurs by fluorescence and therefore less concentrated samples can be used, so the overloading problems encountered in a previous thesis (Joul 2001) could be overcome. The PES coating technique first mentioned ni the thesis from Joul (2001) as a possible stationary phase to perform separations with SDC, proved to be a very good tool. The thickness of the stationary layer was only dependent on the thickness of the silica particles. We were able to do some separation experiments which resulted in a van Deemter plot that showed a good agreement with the theoretical expectations. Using 4 um beads in an 8 um deep channel we were able to obtain an approximate number of 90,000 plates / m for a compound with a retention factor k of about 0.4. This result is comparable to the number of theoretical plates, which can be obtained with an HPLC column packed with 4 um particles. The stability of the stationary layer first gave some difficulties: due to an inactivation of the active groups on the surface of the silica particles the stationary layer proved to be unstable. Once this problem was solved, the coatings proved to be very stable, only three coatings where used to do all the experiments ...more than fifty.