Erzurum Saltuklu Eğitim Aile Sağlığı Merkezinde 2022 yılında yenidoğan bebeklerden alınan topuk kanlarının ve sevk sonuçlarının incelenmesi
Examination of heel blood samples taken from newborn babies and referral results in 2022 in Erzurum Saltuklu Education Family Health Center
  1. Tez No: 888064
  2. Yazar: FATMA BETÜL KELEŞ OZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Ulusal yenidoğan tarama programı kapsamında yenidoğan bebeklerin topuk kanları alınmakta ve altı farklı hastalık taranmaktadır. Bu çalışmamızda bir yıllık süreçte yenidoğan bebeklerden alınmış topuk kanı tarama ve sevk sonuçlarının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı bir çalışmadır. Aile Hekimliği Anabilim Dalına bağlı Saltuklu Eğitim Aile Sağlığı Merkezinde üç aile hekimliği biriminde 2022 yılında doğmuş ve tarafımızdan topuk kanı alınmış yenidoğanların topuk kanı sonuçları retrospektif olarak taranmıştır. Dosya arşiv taramasında annenin sosyodemografik özellikleri ile yenidoğanın doğum haftası, doğum şekli, doğum kilosu, baş çevresi, boyu, topuk kanı sayısı ve sonuçları ile sevk durumları taranıp kaydedilmiştir. Normal çıkmayıp sevk edilen bebeklerin sevk sonuçları dosya arşivlerinden bulunup eklenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 27 programı kullanılmıştır. Kategorik veriler frekans ve yüzde ile numerik veriler ortalama ve standart sapma ile sunulmuştur. P0,05). Sonuç: Bir aile sağlığı merkezinde 196 yenidoğandan alınmış topuk kanları ve sevk sonuçları üzerine yapmış olduğumuz bu çalışmada, bir yenidoğanın konjenital hipotiroidi tanısı aldığı saptanmıştır. Topuk kanında taranan hastalıkların erken tanı ve tedavisinin önemli olduğu, birinci basamak hekimlerinin tarama ve bilgilendirmedeki misyonu aşikardır. Çalışmamızda anlamlı bulgu bir olarak aile öyküsü ile topuk kanı sonucu arasındaki ilişkinin saptanması, bireylere genetik danışmanlık konusunda bilgilendirme yapılması ve akraba evliliği ile genetik kalıtılan hastalıklar arasındaki ilişki konusunda topluma eğitimler düzenlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Within the scope of the national newborn screening program, heel prick blood of newborn babies is collected, and six different diseases are screened. In this study, we aimed to investigate the screening and referral results of heel prick blood collected from newborn babies in a one-year period. Method: Our study is a descriptive study. The heel blood results of newborns born in 2022 and whose heel blood was taken by us in three family medicine units in Saltuklu education family health center affiliated to the Department of Family Medicine were retrospectively scanned. The sociodemographic characteristics of the mother and the newborn's birth week, mode of delivery, birth weight, head circumference, height, heel prick number and results, and referral status were scanned and recorded. The referral results of the babies who were not normal and referred were found from the file archives and added. SPSS 27 program was used to analyze the data obtained. Categorical data were presented as frequency and percentage and numerical data as mean and standard deviation. P0.05). Conclusion: In this study, which we conducted on heel prick bloods collected from 196 newborns and referral results in a family health center, it was found that one newborn was diagnosed with congenital hypothyroidism. It is obvious that early diagnosis and treatment of diseases screened in heel prick blood is important and the mission of primary care physicians in screening and informing is obvious. One of the significant findings in our study was the relationship between family history and heel prick results, which suggests that individuals should be informed about genetic counseling and the society should be educated about the relationship between consanguineous marriage and genetically inherited diseases.