Bulut bilişim teknolojileri ve buluta göç hesaplama yöntemleri
Cloud computing technologies and cloud migration calculation methods
- Tez No: 888109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞAHİNASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışması, günümüzde işletmelerin karşılaştığı dijital dönüşüm zorluklarına yanıt olarak bilgisayar mühendisliği perspektifinden bulut bilişim teknolojilerinin kullanımını ve bulut göç stratejilerini detaylı bir şekilde değerlendirmektedir. Çalışmanın ana hedefi, başta Microsoft Azure, Amazon AWS ve Google Cloud Platform olmak üzere lider bulut sağlayıcıları arasında kapsamlı bir performans, maliyet ve güvenlik karşılaştırması yaparak, kurumların bulut teknolojilerine geçişinde karşılaşabilecekleri zorlukları ele almak ve bu süreçte en uygun stratejileri saptamaktır. Araştırma metodolojisi olarak literatür taraması ve karşılaştırmalı analiz teknikleri benimsenmiştir. Bulgular, incelenen bulut sağlayıcıları arasında işlevsellik, maliyet etkinliği ve güvenlik protokolleri bakımından belirgin farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, bulut göç süreçlerinin optimizasyonu için çeşitli teknik ve stratejik öneriler sunulmaktadır. Sonuç olarak, bu tez bulut teknolojilerinin stratejik ve etkin kullanımı konusunda yol gösterici niteliktedir ve sektörel uygulamalarda rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the use of cloud computing technologies and cloud migration strategies from a computer engineering perspective in response to the digital transformation challenges faced by businesses today. The main objective of this study is to conduct a comprehensive comparison of performance, cost, and security among leading cloud providers, including Microsoft Azure, Amazon AWS, and Google Cloud Platform, addressing the challenges that organizations may encounter during their transition to cloud technologies and identifying the most suitable strategies for this process. The research methodology adopted includes literature review and comparative analysis techniques. Findings reveal significant differences among the examined cloud providers regarding functionality, cost-effectiveness, and security protocols. The thesis also presents various technical and strategic recommendations for optimizing cloud migration processes. In conclusion, this thesis guides for the strategic and effective use of cloud technologies and can guide sectoral applications.