Göçmen çalışanların turizm sektöründeki istihdam deneyimleri: İstanbul'da Suriyeli göçmenler üzerine bir araştırma
Employment experiences of migrant workers in the tourism sector: A study on Syrian migrants in Istanbul
  1. Tez No: 888108
  2. Yazar: JOUD NAYAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEVDET ÇETİNSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Suriye'deki iç savaşın neden olduğu kitlesel göç, Türkiye'yi zorunlu göçün merkez ülkesi haline getirmiştir. Suriyeli göçmenler ülkelerini terk ederek Türkiye'ye göç ettiklerinde geçimlerini sağlamak için çalışmak zorunda kalmışlardır. İstanbul'un turizm sektöründe önemli bir konuma sahip olması ve Suriyeli göçmenler tarafından göç şehri olarak tercih edilmesi nedeniyle araştırma alanı İstanbul olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, literatürde çok fazla araştırılmamış bir konu olmakla birlikte, İstanbul ilinde turizm sektöründe çalışan Suriyeli göçmenlerin istihdamını inceleyen ilk çalışmadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmış olup görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA 2024 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, göçmenlerin sosyal ağları aracılığıyla istihdama katılmalarının daha kolaylaştırdığı ancak diploma denkliklerinin olmaması ve Türk vatandaşı olmamalarının istihdama katılmalarını zorlaştırdığı tespit edilmiştir. Göçmenlerin bu sektörde herhangi bir mesleki deneyimi olmamasına rağmen meslektaşları ve işverenlerinin onlara destek sağlaması ve işi öğretmesi ve iyi bir çalışma ortamına sahip olmaları işgücü piyasasında karşılaştıkları kolaylıklar iken, uzun saatler ve düşük ücretlerle çalışmaları, kayıt dışı çalıştırılmaları, çalışma izinlerinin olmaması, çalıştıkları saatlerin karşılığını alamamaları ve yol izinlerini almakta zorlanmaları sektörde karşılaştıkları zorluklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Turizm sektöründe hedefleri olan göçmenler, Türk vatandaşlığı aldıktan sonra seyahat acentesi açmak ve turist rehberi olmak istediklerini belirtmişlerdir. Turizm faaliyetlerine devam edecek olan göçmenlerin Türkiye'de devam etmek istedikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mass migration caused by the civil war in Syria has made Turkey a central country for forced migration. When Syrian migrants left their country and migrated to Turkey, they had to work to make a living. Since Istanbul has an important position in the tourism sector and is preferred as a migration city by Syrian migrants, the research area was determined as Istanbul. This is the first study to examine the employment of Syrian migrants working in the tourism sector in Istanbul, a topic that has not been widely researched in the literature. Qualitative research methods were used in the study and the data obtained from the interviews were analyzed using the MAXQDA 2024 program. According to the results of the research, it was found that it was easier for migrants to participate in employment through their social networks, but the lack of diploma equivalence and not being Turkish citizens made it difficult for them to participate in employment. Although migrants do not have any professional experience in this sector, the fact that their colleagues and employers support them, teach them the job, and provide them with a good working environment are the facilities they face in the labor market, while working long hours and low wages, working informally, not having work permits, not being paid for the hours they work and having difficulties in obtaining travel permits are the challenges they face in the sector. Immigrants who have goals in the tourism sector stated that they would like to open a travel agency and become a tourist guide after obtaining Turkish citizenship. It is concluded that the migrants who will continue their tourism activities want to continue in Turkey.