Göçmen kadınların sağlık okuryazarlık düzeylerinin gebelikte sağlık uygulamalarına etkisinin belirlenmesi
The effect of migrant women's health literacy level onhealth practices in pregnancy
- Tez No: 888262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE KAPLAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet, Healthcare Management, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
1960'lardan itibaren göç sürecinde kadınlar ana özne konumuna geçmesiyle göçmen kadınların sağlık başta olmak üzere bir dizi sorunlarla karşılaşmasına neden olmuştur. Bilimsel çalışmamızın amacı, göçmen kadınların sağlık okuryazarlık düzeylerinin gebelikte sağlık uygulama kaliteleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 20-35 yaş aralığında Türkçe bilen ve anlayan 198 göçmen gebe oluşturmuştur. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Sağlık Okuryazarlık Ölçeği”ve“Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting from the 1960s, as migrant women began to take on a central role in the migration process, they faced a range of issues, particularly related to health. The aim of our scientific study is to determine the impact of migrant women's health literacy levels on the quality of health practices during pregnancy. This research was conducted in a descriptive and cross-sectional manner. The sample of the study comprised 198 migrant pregnant women aged between 20 and 35 who speak and understand Turkish.