Necip Fazıl Kısakürek'in eserlerinde varoluşsal suçluluk duygusunun görüngüleri (Fenomenleri)
Phenomenons of existential guilt in Necip Fazıl Kısakürek's works
- Tez No: 888338
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tezde Necip Fazıl Kısakürek'in hikâye, roman, tiyatro ve şiir türündeki eserlerinde yer alan suçluluk duyumunun farklı görüngüleri tespit edilerek metnin gösterenlerinden hareketle değerlendirilmeye çalışılmıştır. Söz konusu eserler, Hikâyelerim, Tiyatro Eserleri: 1-2-3, Aynadaki Yalan ve Çile kitapları ile sınırlıdır. Bu anlamda ilk olarak suçluluk duyumunun tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Antik Çağ'dan başlayarak suç, ceza ve yasak kavramları üzerinde durulmuştur. Ardından suçluluğun arzu ve kaygı temelli duyumsal bileşenlerine yönelik görüşlere dayanan kavramsal bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Tez boyunca eserlerde tespit edilen suçluluk görüngüleri, psikanalizin ortaya koyduğu veriler ışığında değerlendirilmeye gayret edilmiştir. Metin merkezli bir yaklaşımda bulunulması sebebiyle yazarın kişisel hayatı araştırmaya dahil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to identify the various manifestations of existential guilt in Necip Fazıl Kısakürek's works including stories, novels, plays, and poetry, and evaluate them based on the indications within the texts. The discussed works are limited to his books“Hikâyelerim,”“Tiyatro Eserleri: 1-2-3,”“Aynadaki Yalan,”and“Çile.”Initially, the historical development of existential guilt has been explored. The concepts of guilt, punishment and prohibition have been discussed, starting from Antiquity. Followed by a research focusing on desire and anxiety-based sensory components of guilt. Throughout the thesis, identified manifestations of guilt in the works are analyzed in light of psychoanalytic insights. The author's personal life has not been included in the research due to the text-centered approach employed.