Okul öncesi dönemdeki dudak damak yarıklı çocukların genel gelişimlerinin ve dil becerilerinin tipik gelişim gösteren çocuklarla karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative examination of the general development and language skills of preschool children with cleft lip and palate with typically developing children
  1. Tez No: 888339
  2. Yazar: EMEL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, okul öncesi dönemdeki 48-59 aylık dudak damağı yarığı olan çocuklar ile tipik gelişim gösteren çocukların genel gelişim özelliklerini ve dil becerilerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın modeli nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel karşılaştırma yöntemidir. Veri toplama sürecinde Ebeveyn bilgilendirme ve Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Denver II Gelişimsel Tarama Testi ve Türkçe Erken Dil Gelişimi Testi (TEDİL) kullanılmış ve istatistiksel analizler IBM SPSS Versiyon 26.0 istatistiksel paket programı ile yapılmıştır. Sonuç olarak 48-59 aylık dudak damak yarıklı çocukların genel gelişim geriliği prevelansı %70 olarak bulunmuştur. Kontrol grubunun tamamı normal gelişim gösterirken DDY'li çocukların %60'ı dil, %40'ı kaba motor, %30'u ince motor ve % 20'si kişisel-sosyal alanında yaşıtlarının altında performans sergilemiştir. Normal gelişim gösteren çocuklarla karşılaştırıldığında ise dil ve kaba motor alanlarında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmuştur. TEDİL puanlarına bakıldığında kontrol grubunun alıcı ve ifade edici dil standart puanlarının ve eşdeğer yaşlarının çalışma grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışma grubunun Denver II ve TEDİL sonuçları karşılaştırıldığında ise aralarında istatiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the general developmental characteristics and language skills of 48-59-month-old children with cleft lip and palate and typically developing children in the preschool period comparatively. The research model is cross-sectional comparison method from quantitative research methods. Parent Information and Consent Form, Demographic Information Form, Denver II Developmental Screening Test and Turkish Early Language Development Test (TEDIL) were used in the data collection process and statistical analyses were performed with IBM SPSS Version 26.0 statistical package program. As a result, the prevalence of general developmental delay in children with cleft lip and palate was found to be 70%. While all of the control group showed normal development, 60% of the children with DDH performed below their peers in language, 40% in gross motor, 30% in fine motor and 20% in personal-social domains. When compared with children with normal development, a statistically significant difference was found in language and gross motor areas. When the TEDIL scores were analyzed, it was observed that the receptive and expressive language standard scores and equivalent ages of the control group were significantly higher than the study group. When the Denver II and TEDIL results of the study group were compared, no statistically significant difference was found between them.