Türkiye pazarında farklı kalite kategorilerinde satışa sunulan köpek mamalarının besin madde ve enerji değerlerinin belirlenmesi
Determination of nutrient and energy values of dog foods offered in different quality categories in the Turkish market
- Tez No: 888348
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yüksek, orta ve düşük olmak üzere farklı kalite kategorilerinde satışa sunulan köpek mamalarının besin madde ve enerji değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla piyasadan temin edilen en az beş farklı firmaya ait yüksek kalitede, 8 adet orta ve 8 adet ise düşük kalitede köpek mamaları toplanmıştır. Toplanan mama örneklerinde sırasıyla kuru madde (KM), ham kül (HK), ham protein (HP), ham yağ (HY), ham selüloz (HS) ve nişasta analizleri yapılmıştır. Bu analiz sonuçları dikkate alınarak mamaların organik madde, total karbonhidrat ve azotsuz öz madde içerikleri hesaplanmıştır. Yine bu mamaların besin madde içeriklerinden mamalara ait enerji (total, sindirilebilir ve metabolik) değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the nutritional and energy values of dog foods offered for sale in Turkey in different quality categories: Premium, medium and low. For this purpose, at least five commercially available Premium quality, 8 medium and 8 low quality from different companies dog food was collected. Dry matter (DM), ash, crude protein (CP), ether extract (EE), crude cellulose (CC) and starch contents were analyzed in the collected dog food samples, respectively. Based on these analysis results, the organic matter, total carbohydrate and nitrogen-free extract contents of the foods were calculated. Again, the energy (total, digestible and metabolic) values of these dog foods were calculated from their nutritional contents.