Türk romanında flanöz kavramı
The term of flaneuse in Turkish novel
  1. Tez No: 888351
  2. Yazar: HAZAL ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tezde Türk edebiyatından seçilmiş üç roman flanöz kavramı bağlamında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Suat Derviş'in“Fosforlu Cevriye”, Sevgi Soysal'ın“Yürümek”ve Tezer Özlü'nün“Yaşamın Ucuna Yolculuk”adlı romanları bahsedilen eserlerdir. Kenti kendisine özgü bakışla gözlemleyen flanöz figürünün Türk Romanındaki görünümleri tahlil edilmeye gayret gösterilmiştir. Bu eserlerdeki karakterlerin flanöz kavramının nitelikleriyle ilişkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Flanözün öncülü olarak düşünülebilecek figürün flanör olması sebebiyle öncelikle onun niteliklerine, onu ortaya çıkaran koşullara yer verilmiştir. Ardından flanözün ortaya çıktığı dönemden, onunla ilgili tartışmalardan bahsedilmiştir. Flanözün nitelikleri, adı geçen romanlardaki gösterenlerin yeri geldiğinde detaylandırılmıştır. Bahsedilen toplumsal figürün özelliklerine, değerlendirilen romanlarda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three novels from Turkish literature are evaluated in the context of the term“flaneuse”. Fosforlu Cevriye by Suat Derviş, Yürümek by Sevgi Soysal and Yaşamın Ucuna Yolculuk by are the works mentioned. An effort has been made to analyze the appearances of the flaneuse figure, who observes the city with his unique point of view, in the Turkish novel. The relationship of the characters in these works with the qualities of the flaneuse concept has been tried to be revealed. Since the figure that can be considered as the predecessor of the flaneuse is the flaneur, first of all, his qualities and the conditions that brought him into existence are included. Then, the period in which the flaneuse emerged and the discussions about it were mentioned. The qualities of the flaneuse and the signifiers in the aforementioned novels are elaborated when necessary. The characteristics of the mentioned social figure are included in the novels evaluated.