Faizsiz bankacılık sistemi ve Türk ekonomi ve bankacılığına getirdiği olanaklar
  1. Tez No: 8884
  2. Yazar: GÜVEN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
QZEI İslam dininde faizin yasak olması nedeniyle, faizle şa şmayan ekonomik kurumlara ihtiyaç duyulmuştur.Bu ekonomik kurul arın başında da faizsiz bankacılık sistemi gelmektedir. Ülkemiz ik bir yapıya sahiptir ve tam anlamıyla faizsiz bankacılık sis- minin yürütülmesi olanaksızdır. Bu nedenle, ülkemizin ekonomik pısma uygun olarak özel finans kurumları adı verilen bir model taya konmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde, faizsiz bankacılık, amaç politikalarıyla ortaya konularak sistemin dayandığı finansman rleri ve dış ticaret işlemleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise faizsiz bankacılık sisteminin işleyişi e bankacılık işlemleri açıklanarak faizsiz bankacılık sisteminin ağladığı değişik hizmet ve kolaylıklar ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise faizsiz bankacılığın Türkiye'deki işle- şi ve bu sisteme yöneliş nedenleri incelenmiştir. Ayrıca Türk ban-.a sistemine göre elde ettiği haksız rekabet unsurları ile ülkemiz conomi ve bankacılığına getirdiği olanaklar açıklanmıştır. Ülkemizde faaliyette bulunan özel finans kurumları, banka cılık sektörü ile şu anda rekabet edecek düzeyde değildir. Topladı- fonlar, banka mevduatları arasında küçük bir tutarı oluşturmakta- lır. Böylece ekonomik açıdan banka sistemini zedeleyici değil, bü tünleyici yönden desteklemektedir. Kurumlar getirdikleri finansman yöntemleri ve imkanlarıyla iiş ticaret alanında öncülük etmektedirler. Orta -Doğu ülkelerinde etrol gelirleri dolayısıyla fon fazlalıkları bulunmaktadır. ülkemiz se gelişmekte olduğundan sermaye kıtlığı çekilmektedir. Bu fonların lkemize çekilmesinde faizsiz bankacılık sistemi bir köprü görevi mpacaktır. Belirlenen hedeflerle yatırımlara yönelindiğinde ekono- ıimize ve bankacılığımıza büyük yararlar getireceği ortaya çıkacaktır
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since interest is forbidden in the religion of the Muslims, economic institutions doing“business without interest are required» Banking system without interest is at the top of these institutions. Cur country has a secular structure and it is impossible to operate an exact system of banking without interest. Therefore a new model called private financial institutions was constructed in accordance.-:ith our country's economic structure. In the first part of our study, banking without interest is presented including its purpose and policy and different sorts of ”inance on which the system is dependent and the procedure to be fol lowed in foreign trade are introduced. In the second part, the functioning of banking without interest and banking formalities are expounded, and various services and faci lities provided by system of banking without interest are set forth. In the third part, the operational activities of banking witho ut interest in Turkey and the reason for the tendency towards this system are examined. Moreover, the rival elements it has obtained aga inst Turkish banking system and the opportunities it has provided for our country's economy and banking are expounded. Private financial institutions which are in operation in our country are not at such a level as to compete with the banking sector. The funds collected by these institutions constitute only a small amo unt of the bank accounts. These institutions lead the others in the field of foreign, trade owing to the financial methods they have introduced. In the Middle-Eas tern countries, there exist petroleum revenues and there fore excess funds. Since Turkey is a developping country, it is suffering shortage of funds. The system of banking without interest shall act as a bridge in the process of attracting these funds to our country. It is obvious that banking without interest will be of benefit to our economy and banking if we aim to encourage investment.