Changing cemetery design and ecologically informed death practices
Değişen mezarlık tasarımları ve ekolojik bilinçli defin mekanları
  1. Tez No: 888583
  2. Yazar: ECE ÖLÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE GÖNLÜGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, ekolojik bilinçli mezarlık tasarımlarının mekansal ve işlevsel özelliklerini incelemekte ve mezarlıkların 19. yüzyıldan bu yana kutsal alanlardan kentsel yeşil alanlara doğru evrimini analiz etmektedir. Amaç, bu dönüşümü anlamak ve bu geçişleri yansıtan temel değişiklikleri ve tipolojileri belirlemektir. Çalışmanın önemi, mezarlıkların tarihsel ve mekânsal değişimlerini analiz ederek, tasarımcılara ekolojik açıdan bilinçli mezarlık yaklaşımlarını sürdürülebilir kentleşme süreçlerine dahil etme konusunda rehberlik sunmaktır. Mezarlıkların kentsel yeşil alanlara dönüştükçe rekreasyon alanları olarak işlev görmeye başladıklarını ve artan çevre bilincinin yanı sıra seküler dünya görüşünün artış göstediği toplumsal değişimi de yansıtmaktadır. Bu tezde, literatür taraması ve mekansal analiz yöntemleri kullanılmıştır. Geleneksel mezarlık tipolojileri ve ekolojik uygulamalar araştırılarak, Green Burial Council (GBC) sertifikasına sahip mezarlıkların karşılaştırmalı mekansal analizleri yapılmıştır. GBC standartları, mezarlıklarda ekolojik uyumu sağlayarak tasarımcıların sertifikalı mezarlıklar aracılığıyla ekolojik ilkeleri mekansal olarak analiz etmelerine, ayrıca gelecekteki olasılıkları tahmin etmelerine ve insanlığın doğayla ilişkisini yeniden düşünmelerine olanak tanır. Bulgular, ekolojik açıdan bilinçli defin uygulamalarının önemini vurgulayarak gelecekteki mezarlık tasarımları için teorik bir temel sunmaktadır. Mezarlıkları ekolojik açıdan bilinçli kentsel yeşil alanların temel bileşenleri olarak görürken yenilikçi tasarım yaklaşımlarını teşvik ederek, kentsel planlama ve peyzaj tasarımında ekolojik mezarlıklar için daha fazla araştırmaya olanak tanır. Bu çalışma, ekolojik mezarlıkların sürdürülebilir kentleşmedeki rolünü vurgulamakta ve mezarlıkların tarihi ve ekolojik önemini anlayarak gelecekteki tasarımlara ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the spatial and functional characteristics of ecologically conscious cemetery designs, analyzing the evolution of cemeteries from sacred sites to urban green spaces since the 19th century. The objective is to comprehend this transformation and identify key changes and typologies reflecting these transitions. The study's significance lies in analyzing the historical and spatial changes of cemeteries, offering guidance to designers to incorporate ecologically conscious cemetery approaches into sustainable urbanization processes. It reveals that as cemeteries evolved into urban green spaces, they began to function as recreational areas, reflecting societal shifts towards secularism alongside growing environmental consciousness. In this thesis, literature review and spatial analysis methods were used, exploring traditional cemetery typologies and ecological practices, while conducting comparative spatial analyses of cemeteries with Green Burial Council (GBC) certification. GBC standards ensure ecological adherence in cemeteries, allowing designers to spatially analyze ecological principles through certified cemeteries also to anticipate future possibilities and rethink humanity's relationship with nature. The findings offer a theoretical foundation for future cemetery designs, emphasizing the significance of ecologically conscious death practices. They allow further research for ecological cemeteries in urban planning and landscape design, encouraging innovative design approaches while regarding cemeteries as vital components of ecologically conscious urban green spaces. This research highlights the role of ecological cemeteries in sustainable urbanization and aim to inform future designs by understanding the historical and ecological importance of cemeteries.