Metabolik sendromlu erkek bireylerde uygulanan 12 haftalık farklı egzersizlerin seçilmiş hormonlar ve beden kompozisyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of 12 weeks of different exercises on selected hormones and body composition in male individuals with metabolic syndrome
  1. Tez No: 888676
  2. Yazar: BÜŞRA ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN, PROF. DR. NEŞE ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma metabolik sendromlu erkek bireylerde 12 hafta boyunca gün aşırı olmak şartıyla haftada 3 gün uygulanan farklı egzersizlere (Aerobik egzersiz-Aquatik egzersiz) seçilmiş hormonal (Oksintomodülin, Grelin, İnsülin, GLP1, Resistin) yanıtların araştırılması amaçlanmaktadır.İlk olarak bu çalışma için minimum örneklem sayısı hesaplandı. Örneklem sayısı 9 olarak tespit edildi. Fakat bu çalışma, her dört grup için katılımcı sayısı 10, toplam da 40 kişi olacak şekilde planlandı.MetS'li30 erkek, her bir grupta 10 erkek katılımcı olacak şekilde 3grup (2 çalışma ve 1kontrol grubu) oluşturuldu. Ayrıca 10 kişiden oluşan kontrol grubu da sağlıklı bireylerden oluşturuldu.Egzersiz öncesi ve 12 haftalık egzersiz programından sonra katılımcıların kan örnekleri alanında uzman hemşireler tarafından alındı biyokimya uzmanı tarafından analiz edildi. İnsülin düzeylerinin ölçümleri ise rutin biyokimya laboratuvarında hizmet alımı ile yapıldı. Metabolik sendromlu hastalardan HbA1c, lipid (total kolesterol, trigliserid, hdl, ldl, TSH, Glu) rutinde takip edildi.MetS'li erkeklere, 12 hafta boyunca iki farklı tip egzersiz modeli uygulandı. Verilerin analizi, SPSS programında yapıldı. Sonuç olarak, Metabolik sendromlu bireylerde 12 hafta boyunca düzenli uygulanan egzersizlerin bu kişilerin fiziksel parametreleri üzerinde olumlu etkileri olduğu, aynı zamanda bazal hormonlarının sağlıklı değerlere yaklaştığı ve bazı açlık ve tokluk (ghrelin, resistin ve insülin değerlerinde) hormonlarının ise egzersizle bağlantılı olarak olumlu etkilendiğini göstermektedir. MetS'in kendi başına tedavi edilip edilemeyeceği açık olmasa da devam eden araştırmalar, hastalığın seyri boyunca farklı hedeflerin kilidini açıyor gibi görünüyor. MetS ile ilişkili aşırı yağlanma ve insülin direncinin tedavisi üzerinde terapötik çabaların yoğunlaştırılması, bu hedeflere ulaşmada en genel başarıyı sağlayabilir. Bu sonuçlar ışığında egzersizin metabolik sendromlu bireylere olumlu etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate selected hormonal (Oxyntomodulin, Ghrelin, Insulin, GLP1, Resistin) responses to different exercises (Aerobic Exercise-Aquatic Exercise) applied 3 days a week for 12 weeks on condition that they are every other day in male individuals with metabolic syndrome.First, the minimum sample size for this study was calculated. The sample size was determined as 9. However, this study was planned to have 10 participants for each of the four groups, a total of 40 people.30 men with MetS were formed into 3 groups (2 study groups and 1 control group) with 10 male participants in each group. In addition, a control group of 10 people was formed from healthy individuals.Before the exercise and after the 12-week exercise program, the participants' blood samples were taken by expert nurses in the field and analyzed by a biochemistry specialist. Insulin levels were measured by routine biochemistry laboratory service. HbA1c, lipid (total cholesterol, triglyceride, hdl, ldl, TSH, Glu) were routinely monitored in patients with metabolic syndrome.Two different types of exercise models were applied to men with MetS for 12 weeks. Data analysis was done in SPSS program. As a result,It is shown that regular exercises applied for 12 weeks in individuals with metabolic syndrome have positive effects on their physical parameters, while their basal hormones approach healthy values and some hunger and satiety hormones (ghrelin, resistin and insulin values) are positively affected in connection with exercise. Although it is not clear whether MetS can be treated on its own, ongoing research seems to unlock different targets throughout the course of the disease. Focusing therapeutic efforts on treating excessive fattening and insulin resistance associated with MetS may provide the most general success in achieving these targets. In light of these results, it has been observed that exercise has a positive effect on individuals with metabolic syndrome.