COVID-19 enfeksiyonunun metabolik etkilerinin araştırılması
Investigation of the metabolic effects of COVID-19 infection
- Tez No: 888705
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA İCLAL ÖZTÜRK, DR. EMRAH EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, COVID-19'un hücre metabolizması ve mitokondriyal aktivite üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 21'i hastanede yatan akut COVID-19 hastası, 21'i ise sağlıklı ve daha önce COVID-19 geçirmemiş kontrol olmak üzere 18-75 yaş aralığında toplam 42 erkek gönüllü dahil edilmiştir. Bireylerden kan örnekleri toplanmış, mononükleer kan hücreleri ve serumları izole edilmiştir. Kontrol ve COVID-19 gruplarına ait mononükleer kan hücrelerinde SARS-CoV-2 enfeksiyonunun oluşturduğu metabolik ve biyoenerjetik değişiklikler Seahorse Metabolizma Ölçüm Cihazı ile incelenmiştir. Mitokondriyal aktivite ölçümleri tamamlanan 15 kişilik kontrol grubunun yaş ortalaması 37,7±12,2 yıl iken COVID-19 grubunun yaş ortalaması 43,5±13,2 yıldır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to investigate the effects of COVID-19 on cell metabolism and mitochondrial activity. A total of 42 male volunteers aged 18-75 participated in the study, comprising 21 hospitalized acute COVID-19 patients and 21 healthy controls who had never contracted the virus. Blood samples were collected from the individuals, and mononuclear blood cells and sera were isolated. Metabolic and bioenergetic changes induced by SARS-CoV-2 infection in the mononuclear blood cells of the control and COVID-19 groups were examined using the Seahorse Analyzer. The average age of the 15 control group subjects whose mitochondrial activity measurements were completed was 37.7±12.2 years, while the average age of the COVID-19 group was 43.5±13.2 years.