Kronik etanole maruz kalan sıçanların testis dokusunda asetil L-karnitin uygulamasının endoplazmik retikulum stresi ve apoptoz ile ilişkisi
The relationship between acetyl L-carnitine administration and endoplasmic reticulum stress and apoptosis in the testicular tissue of rats exposed to chronic ethanol
- Tez No: 888706
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER LEYLA SATI DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Çalışmamızda kronik etanol (EtOH) maruziyetinde asetil L-karnitin (ALKAR) uygulamasının rat testis dokularında endoplazmik retikulum stresi (ERS) ve steroidogenez yolakları ile birlikte apoptoz, serum LH, FSH ve testosteron seviyeleri ve oksidatif stres üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yöntem: Kontrol, EtOH, ALKAR ve EtOH+ALKAR deney grupları (n=10/grup) oluşturulmuştur. Sıçan testis ağırlık indeksi, epididimal sperm motilitesi ve testiküler histopatoloji değerlendirilmiş, ERS (GRP78, CHOP, XBP1), steroidogenez (StAR, 17βHSD3, 3β-HSD, p450scc) ve apoptoz belirteçleri immünohistokimya ve western blot ile incelenmiştir. Serum LH, FSH ve testosteron seviyeleri ELISA ile ölçülmüş ve oksidatif stres indeksi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, the effects of acetyl L-carnitine (ALCAR) administration on chronic ethanol (EtOH) exposure were examined in rat testicular tissues, focusing on endoplasmic reticulum stress (ERS), steroidogenesis pathways, apoptotic markers, serum LH, FSH, and testosterone levels, and oxidative stress. Method: Experimental groups were designed as control, EtOH, ALCAR and EtOH+ALCAR (n=10). Rat testicular weight index, epididymal sperm motility, and testicular histopathology were evaluated, ERS (GRP78, CHOP, XBP1), steroidogenesis (StAR, 17β-HSD3, 3β-HSD, p450scc), and apoptosis markers were examined with immunohistochemistry and western blot. Serum LH, FSH, and testosterone levels were investigated with ELISA, and oxidative stress index was determined.