Geometrik iyileştirmesi yapılan kavşaklardaki performans değerlerinin simülasyon ortamında incelenmesi
Examination of performance values in geometrically improved intersections in simulation environment
- Tez No: 888713
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TIĞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dünya nüfusundaki artışa paralel olarak ulaşım ağındaki taşıt sayısı da her geçen gün artmaktadır. Taşıt sayısında yaşanan bu artışlar trafik problemlerini doğurmakta, bu da insan hayatını her açıdan olumsuz etkilemektedir. Trafikte bekleme sürelerinin artması, trafik kazaları, zaman kayıpları, yakıt tüketimlerinin artması ve bunlarla birlikte trafiğin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin artması, bu problemlere örnek olarak gösterilebilir. Yaşanan bu problemlerin azaltılması amacıyla da ulaşım ağı üzerinde yeni trafik düzenlemelerinin yapılmasına yönelik ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler ise trafik simülasyon yazılımlarını, kent içi karayolu ulaşımının performansını değerlendirmek amacıyla kullanılan önemli bir araç haline getirmiştir. Bu çalışmada; Antalya ili şehir merkezi sınırlarında bulunan ve aynı ulaşım ağında yer alan ardışık 3 adet denetimli eş düzey kavşağın 2015 ve 2022 yıllarına ait geometrik durumları, trafik sinyalizasyon süreleri, taşıt yükleri gibi parametreler doğrultusunda oluşturulan iki farklı senaryo üzerine, ticari adı“PTV Vissim”olan simülasyon yazılımı yardımıyla araştırma ve incelemelerde bulunulmuştur. İki farklı senaryo için de simülasyon yazılımı ile elde edilen analiz sonuçlarına bakıldığında, kavşak geometrik düzenlemesi ve buna bağlı olarak güncellenen sinyal optimizasyonunun, ulaşım ağı ve kavşak bazlı trafik parametrelerinde olumlu etki bıraktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in the world population has been paralleled by a steady rise in the number of vehicles within transportation networks. These escalating vehicle numbers contribute to traffic issues that adversely impact various aspects of human life. Examples of these problems include extended wait times in traffic, traffic accidents, time wastage, heightened fuel consumption, and amplified environmental repercussions. To alleviate these challenges, there is a pressing need to enact new traffic regulations within transportation networks. Advancements in computer technologies have elevated traffic simulation software to a pivotal role in assessing the efficiency of urban road transportation. In this study, research and investigations have been conducted using simulation software commercially known as“PTV Vissim”on two different scenarios created based on parameters such as geometric conditions, traffic signal durations, and traffic loads for three consecutive controlled intersections located within the city center limits of Antalya province, which are part of the same transportation network and date back to the years 2015 and 2022. Looking at the analysis results obtained with the simulation software for two different scenarios, it was determined that the intersection geometric arrangement and the accordingly updated signal optimization had a positive effect on the transportation network and intersection-based traffic parameters.