Strength and durability properties of brick based engineered geopolymer composites
Tuğla esaslı mühendislik jeopolimer kompozitlerinin dayanım ve dayanıklılık özellikleri
- Tez No: 888752
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ATMACA, DOÇ. DR. Ganjeena Jalal KHOSHNAW
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu doktora araştırmasının amacı, geri dönüştürülmüş tuğla atık tozunun (RBWP), cüruf (GGBS) ve uçucu kül (FA) gibi geleneksel endüstriyel atıkların kısmen veya tamamen yerine geçebilecek şekilde, Tasarlanmış Jeopolimer Kompozit (EGC) üretimi için uygulanabilirliğini araştırmaktır. Çalışmada EGC'nin taze ve sertleştirilmiş özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, su emme, kılcal suuu emme, aşınma ve kimyasal saldırıya (deniz suyu, magnezyum sülfat ve sülfürik asit) karşı direnç dahil olmak üzere dayanıklılık üzere deneysel değerlendirmeler yapılmıştır. Mikroyapısal karakterizasyon, XRD ve SEM tekniklerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, FA bazlı EGC'ye RBWP'nin dahil edilmesinin akışkanlığı ve priz sürelerini azalttığını göstermiştir. Basınç dayanımı, çekme dayanımı ve çekme gerinim kapasitesinde sırasıyla %25, %29 ve %172'lik önemli iyileşmeler gözlemlenmiştir. Ayrıca, aşınma ve kimyasal saldırıya karşı direnç önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Ancak, GGBS'nin RBWP ile tamamen değiştirilmesi, EGC'nin akışkanlığında, priz süresinde, yoğunluğunda, aşınma direncinde ve mekanik (basınç, eğilme ve çekme) mukavemetlerinde azalmaya neden olmuştur. Nihai çekme gerilmesinde ve sapma kapasitesinde sırasıyla %11 ve %339 oranında artan dikkate değer bir iyileşme oldu. Mikroyapısal analiz ile, EGC karışımları içinde RBWP'nin etkili jeopolimerizasyon özelliklerini açığa çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral research aims to investigate the viability of recycled brick waste powder (RBWP) as a partial to full replacement for conventional industrial wastes like slag (GGBS) and fly ash (FA) for manufacturing engineered geopolymer composites (EGC). The study examined the fresh and hardened properties of EGC. Additionally, durability assessments were conducted, including water absorption, sorptivity, resistance to abrasion, and chemical attack (seawater, magnesium sulfate, and sulfuric acid). Microstructural characterization was carried out, using XRD and SEM techniques. The results indicated that the inclusion of RBWP in the FA-based EGC decreased the flowability and the setting times. Admittedly, significant enhancements were observed in compressive strength, tensile strength, deflection capacity, and tensile strain capacity, with improvements of 25%, 29%, 169%, and 172%, respectively. Furthermore, the resistance to abrasion and chemical attack have improved notably. Conversely, the full replacement of GGBS with RBWP resulted in decreased flowability, setting time, density, abrasion resistance, and compressive, flexural, and tensile strength of the EGC. However, there was a remarkable improvement in the ultimate tensile strain, and deflection capacity, which increased by a factor of 11 and 339%, respectively. Microstructural analysis revealed effective geopolymerization of RBWP within the EGC mixtures.